Z Poznania do Kamerunu i nie tylko. Ruszyła zbiórka szczoteczek dla afrykańskich dzieci

Autor: Piotr
REKLAMA

Szczoteczki do zębów znów przemierzą drogę z Poznania do Afryki. Rusza 2. odsłona akcji „Kup pan szczotkę!”, organizowanej przez działającą przy Uniwersytecie Medycznym Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Szczoteczki i pasty można dostarczać do siedziby fundacji do końca października.

Akcja „Kup pan szczotkę!” to odpowiedź na prośby misjonarzy przebywających w Afryce, którzy w prowadzonych przez siebie szkołach uczą tamtejsze dzieci m.in. mycia zębów. Jej pierwsza edycja odbyła się 2 lata temu. Wówczas szczoteczki miały zostać zabrane do Kamerunu przez poznańskiego stomatologa dr Krzysztofa Gniazdowskiego w jego bagażu. Ostatecznie jednak dróg transportu było więcej.

- Szczoteczek i past było 25 tys. i tylko część z nich trafiła do Afryki wraz ze stomatologiem. Pozostałe wysłaliśmy drogą morską w kontenerze lub pocztą, zabierali je ze sobą również wolontariusze innych profesji wyjeżdżający do Afryki – opowiada Justyna Janiec-Palczewska z Fundacji Redemptoris Missio.

- Szczoteczki i pasty z poprzedniej edycji akcji trafiły do Kamerunu, Tanzanii, Republiki Południowej Afryki i Republiki Środkowoafrykańskiej – wymienia Janiec-Palczewska. - Popularność, jaką cieszyły się wśród dzieci, bardzo nas zaskoczyła. Uczniowie misyjnych szkół bardzo polubili mycie zębów i wykonywali ją sumiennie każdego dnia na jednej z przerw. Wraz z końcem roku szkolnego każde z dzieci mogło zabrać swoją szczoteczkę do domu.

Fundacja Redemptoris Missio liczy na udział w akcji szkół i przedszkoli, a także każdego, kto chciałby ją wspomóc indywidualnie. Szczoteczki i pasty można przynosić do siedziby fundacji, mieszczącej się przy ul. Grunwaldzkiej 86, codziennie w godzinach 8.00-15.30. Akcja potrwa do końca października.

- Lato to dla misjonarzy czas urlopów – zauważa opowiada Justyna Janiec-Palczewska z Fundacji Redemptoris Missio. - Każdy znich raz na dwa lata może przyjechać do Polski. Czas ten wykorzystują na odwiedzenie swoich rodzin, ale przyjeżdżają również do fundacji, aby podziękować za pomoc otrzymaną dla swoich podopiecznych. Oprócz próśb o opatrunki i przybory szkolne każdy z nich prosi o kolejne szczoteczki, ponieważ dzieci dopytują, kiedy będą znowu myć zęby. Zebrane dwa lata temu szczoteczki zdążyły się już zużyć.

Chcesz włączyć się w akcję „Kup pan szczotkę!”? Wejdź na stronę www.medicus.ump.edu.pl i dowiedz się więcej o działaniach fundacji Redemptoris Missio.

Fundacja Pomocy Humanitarnej powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Swoją działalnością objęła przez lata różne kraje, w tym m.in. Tanzanię, Kamerun, Zambię, Etiopię, Indie, Kazachstan i Białoruś.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA