CB radio w podróży…

Autor: Michał Ciszak
REKLAMA

Dużo jeździsz? Daleko? Martwią cię możliwe mandaty? Może nie do końca znasz drogę, albo goni cię czas i nie chcesz utkwić w korku na pół dnia? Czasem doskonałym rozwiązaniem okazuje się to najprostsze, czyli, łatwo dostępne dziś CB radio.

W życiu kierowcy mnóstwo jest niespodzianek, a niektóre mogą stać się prawdziwym utrapieniem. Jak nie mandat i czająca się za krzakiem Inspekcja Ruchu Drogowego lub Policja, to korek, jak nie korek to nieznany bliżej objazd, jak nie objazd to utrudnienia ruchu drogowego, bo drogowcy rozpoczęli akcję naprawiania dróg… Na taką okoliczność wielu kierowców ma dodatkowe wyposażenie samochodu, czyli CB radio.


Polacy dostrzegli możliwości CB w “Konwoju”
CB radio to dziś niemal podstawowe urządzenie, spotykane w autach prywatnych i służbowych, osobowych, dostawczych i ciężarowych, chociaż kiedyś korzystali z niego głównie kierowcy ciężarówek, mozolnie wykonujący usługi transportowe na naszych, sami wiecie jakich, drogach.


CB radio stało się popularne, gdyż nie trzeba było na nie posiadać licencji. W Polsce CB zaczęło zdobywać popularność w latach 90-tych, natomiast w USA już w latach 60-tych ubiegłego stulecia. Dla Polaków, radio używane w kultowym filmie “Konwój”, było urządzeniem zupełnie nie znanym, dla amerykańskich truckersów czymś normalnym. Radyjko pojawiło się w latach 90-tych, trzeba było zdobyć na nie pozwolenie. Pozwolenie jednak łatwiej było uzyskać, niż licencję, potrzebną do korzystania na przykład z krótkofalówek. Oczywiście, pierwszymi i do tej pory głównymi odbiorcami CB radia byli kierowcy ciężarówek.


Boom na radyjka
Nadszedł rok 2007, kiedy to rozporządzenie Ministra Infrastruktury zniosło wymaganie dotyczące uzyskania pozwolenia na nadawanie na terenie Polski w zakresie częstotliwości 26,960 - 27,410 MHz. Wówczas rozpoczął sie prawdziwy boom na radia, a w niedługim czasie większość samochodów spotykanych na polskich drogach miała na dachu dwie anteny.


Komu i po co CB?
Na drodze można się od innych dowiedzieć wielu ciekawych i interesujących rzeczy. Pytać o drogę, wezwać pomoc. Radio służy do ostrzegania o zatorach, korkach, wypadkach i innych utrudnieniach. Dzięki CB radio kierowcy na bieżąco informują się o pobycie patrolów policyjnych, nieoznakowanych pojazdach policyjnych, fotoradarach i innych niespodziankach, których trudno uniknąć, jeżdżąc dalekie trasy. Na CB można zapytać o dobry, przydrożny bar, taki, gdzie można niedrogo i smacznie zjeść, gdzie można bezpiecznie odpocząć.


Jak działa CB radio?
Urządzenie posiada 40 kanałów. Dla kierowców najważniejszy jest kanał 19, nazywany kanałem drogowym, służy komunikacji między pojazdami, na którym nadają i nasłuchują wszyscy użytkownicy posługujący się radiem. Kanał 9 służy wyłącznie do wzywania pomocy. Prowadzą tu nasłuch służby ratunkowe, i nie wolno tutaj prowadzić absolutnie żadnych prywatnych wiadomości. Z innych możemy korzystać wówczas, gdy zachodzi potrzeba prywatnej rozmowy z innym kierowcą. Warto wiedzieć, że w miastach działają grupy osób, które pomagają kierowcom odnaleźć właściwe adresy, ulice i dojazdy, działając czasem sprawniej niż nawigacja.


Zakupu urządzenia można dokonać w internecie, w każdym sklepie z urządzeniami elektronicznymi i AGD, a nawet na stacjach paliw. Urządzenie, po kilku latach od spektakularnego wejścia na rynek, stało się naprawdę niedrogim i łatwo dostępnym gadżetem, przydatnym w każdym samochodzie.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma Elektron Trans z Gdańska zajmująca się transportem i przeprowadzkami: www.elektron-trans.pl

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA