Opłacalność wykupu mieszkania na wynajem

Autor: mik
REKLAMA

Nie ma chyba osoby, która nie chce pomnażania swojego majątku. Istnieją różne sposoby, każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Czy inwestycja w nieruchomość może być opłacalna? Tak, ale po spełnieniu wielu warunków i zachowaniu racjonalności posunięć.

Inwestycja w nieruchomość nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie, gdyż nawet jeśli osiągniesz wysoką stopę zwrotu, zazwyczaj zajmuje wiele czasu odzyskanie wszystkich nakładów finansowych poniesionych w związku z nabyciem nieruchomości i przygotowaniem jej do przyszłego wynajmowania.


Następnym krokiem powinno być rozważenie zakupu odpowiedniego mieszkania. W tym celu musisz podjąć cały szereg decyzji, które w efekcie doprowadzą do zakupu lokum najbardziej odpowiadającego potrzebom, czyli po prostu rokującego najlepsze zyski. O czym musisz pamiętać, podejmując decyzję o zakupie mieszkania na wynajem?


Po pierwsze, zdecyduj o tym, czy chcesz kupić mieszkanie na rynku pierwotnym czy też wtórnym. Rynek pierwotny umożliwia uzyskanie mieszkania o dobrym standardzie, nowego, co jednak może przekładać się na wyższą cenę jaką będziesz musiał zapłacić. Z kolei mieszkanie zakupione na rynku wtórnym może okazać się jedynie pozornie tańszym rozwiązaniem, gdyż będzie wymagało większych nakładów, jeśli na przykład potrzebny będzie remont jednego lub nawet wszystkich pomieszczeń. O tym należy pamiętać w trakcie podejmowania ostatecznej decyzji.


Drugą kwestią powinna być lokalizacja. Oczywiście, im lepsza okolica, tym cena zakupu lokum będzie wyższa. Większy nakład finansowy może oznaczać znaczne przedłużenie czasu, w którym poczyniona inwestycja zwróci się w całości. Z drugiej strony dobre położenie mieszkania zakupionego na wynajem może umożliwiać uzyskanie wyższych opłat od potencjalnych najemców nieruchomości.


Trzecim elementem jest powierzchnia mieszkania, jakie zamierzasz nabyć w celu jego przyszłego wynajmowania. Ilość metrów kwadratowych jest istotna, gdyż przekłada się zarówno na poniesione koszty jak i może zapewniać większe zyski. Jeśli zdecydujesz się na mniejsze mieszkanie, zapłacisz mniej na początku, niemniej jednak zyskasz również mniejsze sumy od osób wynajmujących. Większy metraż sprawia, że koszt początkowy wzrasta, jednocześnie jednak duża liczba pokoi, na przykład trzy lub cztery, umożliwiają większe zyski płynące z najmu. Podzielenie mieszkania na pokoje to możliwość zarobienia większych sum, tym samym przekładając się na szybszy zwrot całości poniesionych w związku z tym kosztów.


Czwartą kwestią, jaką musisz koniecznie rozważyć przed zakupem mieszkania przeznaczonego na wynajem, jest oczywiście źródło jej finansowania. Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z własnych oszczędności, nie każdy jednak dysponuje tego rodzaju środkami finansowymi. Jeśli chcesz wziąć kredyt na zakup nieruchomości przeznaczonej na wynajem, musisz dokładnie policzyć ewentualne zyski, uwzględniając różne warianty. Decyzję o rozpoczęciu ubiegania się o kredyt podejmij dopiero po uważnym rozpatrzeniu wszystkich możliwości.


Po piąte, musisz również wziąć pod uwagę fakt, że bycie posiadaczem mieszkania na wynajem nie polega jedynie na inkasowaniu pieniędzy. W niektórych przypadkach może być to naprawdę zajęcie wymagające poświęcenia znacznej ilości czasu, a także stresu, związanego z kontaktami z uciążliwymi lokatorami.


Inwestycja w nieruchomość przeznaczoną na wynajem jest zatem obarczona ryzykiem, jednak jeśli zdecydujesz się na tego rodzaju działalność, może okazać się przedsięwzięciem przynoszącym dobry dochód.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę OVO Wrocław specjalizującej się w sprzedaży apartamentów w centrum Wrocławia.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA