Jak oszczędzać na budowie?

Autor: mik
REKLAMA

Budowa domu, niezależnie od jego rodzaju i wielkości, zawsze wiąże się ze sporymi wydatkami. Zakup działki, projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę to tylko początek kosztów, jakie musi ponieść inwestor, który właśnie zdecydował się na takie przedsięwzięcie. Czy istnieją jednak sposoby na to, aby nieco zredukować cenę inwestycji? Tak, jednak należy robić to mądrze – nierozważne szukanie oszczędności może skończyć się koniecznością zapłacenia znacznie większej ceny za… poprawianie popełnionych błędów. Zanim więc zdecydujesz się na cięcie kosztów, sprawdź, na czym nie warto oszczędzać!

Na czym można zaoszczędzić?

Przede wszystkim na samym projekcie – zamiast decydować się na indywidualne zamówienie, możemy wybrać jedną z gotowych propozycji oferowanych przez architektów. To rozwiązanie z pewnością będzie znacznie tańsze. Na tym etapie powinniśmy też przemyśleć wielkość domu, a także rozmieszczenie i liczbę pomieszczeń. Może najlepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie małego, ale przytulnego i ładnie urządzonego domu? Dzięki temu oszczędzimy nie tylko na samej budowie, ale również na późniejszym sprzątaniu i ogrzewaniu. A może moglibyśmy zrezygnować z balkonu? Proste bryły na ogół kosztują o wiele mniej. Taniej wychodzi również uwzględnienie garażu w pierwotnym projekcie – późniejsza dobudówka będzie znacznie droższa. Uważajmy też na piwnicę – przed jej uwzględnieniem koniecznie należy sprawdzić poziom wód gruntowych, aby uniknąć jej późniejszego zalewania oraz kosztownych remontów. W przypadku budowy na terenie podmokłym czasem najlepiej jest po prostu zupełnie z niej zrezygnować. Dobrym rozwiązaniem będzie również możliwe uproszczenie konstrukcji dachu, na przykład wybranie modelu dwuspadowego, który wygląda efektownie, a kosztuje znacznie mniej niż projekt z dużą ilością wnęk i załamań.

Na czym oszczędzać nie warto?
Pierwszym elementami, w jakie z pewnością warto jest zainwestować, są okna. To właśnie od nich w dużej mierze zależy izolacja pomieszczeń, a co za tym idzie – późniejsze koszty ogrzewania. Ich wymiana jest problematyczna i kosztowna, dlatego też warto wybrać modele, które posłużą przez długie lata. Nie należy również oszczędzać na jakości materiałów – to one decydują o trwałości i jakości całego budynku. Podobnie wygląda kwestia doboru fachowców i ekipy budowlanej – poprawianie błędów po niewykwalifikowanych pracownikach może nas kosztować znacznie więcej niż wybranie rzetelnej i naprawdę doświadczonej firmy. Należy jednak pamiętać, że droższy fachowiec nie zawsze oznacza dobrego – każdego wykonawcę należy dokładnie sprawdzić, aby upewnić się, że naprawdę mamy do czynienia z wykwalifikowanymi i godnymi zaufania specjalistami. Warto też wybrać ekipę, która dysponuje własnym sprzętem – wynajęcie go będzie oznaczało dodatkowe koszty. W imię oszczędności nie należy też zaniedbywać kwestii ocieplenia oraz tynkowania – niezabezpieczony styropian niszczy się pod wpływem wody i promieni UV, dlatego też nie powinno się odwlekać w czasie pokrycia go tynkiem, gdyż może to skutkować zmniejszeniem skuteczności jego działania.

Rozsądne i przemyślane działania mogą przynieść naprawdę sporą redukcję kosztów. Jeśli masz wątpliwości co do tego, gdzie warto szukać oszczędności, poradź się w tej kwestii kierownika budowy – powinien on zasugerować ciekawe rozwiązania, które pomogą ci mądrze obniżyć koszty przedsięwzięcia.

Ekspert z Tooba.pl – projekty domów jednorodzinnych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA