Jeżyckie restauracje, bary, kawiarnie - dawniej i dziś

Autor: Agnieszka Gartych, fot. A. Gartych
REKLAMA

Na poznańskich Jeżycach lokali gastronomicznych nie brakuje. Coraz popularniejsze stają się food trucki czy nietypowe bary. Dawniej dzielnice wypełniały restauracje, które serwowały np. pierwsze hot-dogi w Poznaniu czy frytki na tacy z sosem. Teraz po tych miejscach pozostały tylko wspomnienia.

W połowie lat 60-tych na Jeżycach działało osiem restauracji i bufetów pięć barów gastronomicznych, kawiarń i barów kawowych oraz dwa bary mleczne. To sporo jak na czas, w którym większa część społeczeństwa nie była zamożna, a władza PRL-u była bardziej nastawiona na rozbudowę wielkich fabryk niż małych barów czy restauracji.

Pomimo komunizmu wciąż powstawały nowe miejsca relaksu dla poznaniaków. Tłumy przyciągały kawiarnie Marago przy ul. Zwierzynieckiej, Uśmiech i Ewa na ul. Jarosława Dąbrowskiego oraz Brzdąc na ul. Prusa w której królowały popularne w Poznaniu ciastka z kremem. Także restauracje Botaniczna i sezonowa Oaza nad Jeziorem Strzeszyńskim cieszyły się dużą popularnością. Ewenementem była pływająca restauracja, która w późniejszych latach pojawiła się na tym samym kąpielisku.

W 1964 roku otwarto luksusową restaurację w hotelu Merkury, która służyła także jako miejsce zabawy poznaniaków. Popularne dancingi odbywały się przez sześć dni w tygodniu oprócz niedzieli. Tuż obok, bo przy kinie Bałtyk funkcjonował bar Automat, gdzie każdy mógł kupić gotowe kanapki wrzucając do maszyny 2 zł, a z okienka nabyć hot-dogi, prawdopodobnie pierwsze w Poznaniu. W latach 70 i 80 największą popularności cieszyły się bary podające frytki z sosem na tacy.

Obecnie na Jeżycach także nie brakuje miejsc, w których można dobrze zjeść i się zrelaksować. Popularna sieć restauracji Manekin gdzie królują różnego rodzaju naleśniki oraz klasyczne dania od marca otworzyła nowy lokal na poznańskich Jeżycach. Nieco dalej znajduje się kawiarnia Dylemat w której każdy gość może skosztować przekąsek, napić się piwa i posłuchać muzyki na żywo. Dla nocnych marków Bistro Roti czynne jest przez całą dobę a burgery, kebab i dania z grilla zaspokoją nawet największy apetyt. Wszyscy, którzy lubią zwykłe i proste dania mogą udać się do Baru Mlecznego czy Pyra Baru a w Juice Drinkers świeżym sokiem ugasić pragnienie.

Jeżyce to dzielnica w której powstaje coraz więcej food-trucków czy nietypowych barów. Leżaki, stoliki i bogate menu zachęcają do zjedzenia czegoś na świeży powietrzu. Uwagę przyciągają także nietypowe miejsca np. Zuom karlos, gdzie w dość specyficznych warunkach można zjeść hamburgery. Dla fanów nietypowej kuchni restauracje tajska i wegańska również otwierają swoje drzwi.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA