Klub "Od nowa" okiem Jerzego Nowakowskiego (1965-1968)

Autor: Magdalena Grzelak-Grosz, MoC, fot. CYRYL

Na portalu Cyfrowego Repozytorium Lokalnego Poznań pojawiłą się kolekcja zdjęć Jerzego Nowakowskiego, dokumentujących działalność klubu "Od nowa" w latach 1965–1968. Było to wyjątkowe miejsce zabaw, ale też spotkań i wymiany myśli, które ukształtowało wielu poznańskich (i nie tylko) ludzi kultury.

Klub „Od nowa” rozpoczął działalność 23 listopada 1958 roku w kamienicy przy ul. Wielkiej na Starym Mieście (wcześniej funkcjonowała tam otwarta na fali przemian 1956 roku studencka klubokawiarnia Nawojka). „Od nowa” już wkrótce cieszyła się wielką popularnością, stała się miejscem wymiany poglądów, dyskusji i prezentacji twórczości młodych pisarzy, poetów, publicystów, malarzy, rzeźbiarzy, architektów i muzyków, a na spotkania i prelekcje zapraszano wybitnych twórców.

Gościli tu m.in.: Kazimiera Iłłakowiczówna, Jerzy Grotowski, Miron Białoszewski, Gustaw Holoubek, Adam Hanuszkiewicz, Jacek Woszczerowicz, Kazimierz Dejmek z zespołem Teatru Narodowego, Antoni Słonimski, Stanisław Lem, Julian Przyboś, Jarosław Iwaszkiewicz.

W klubie działały zespoły teatralne i kabarety. Odbywały się Turnieje Jednego Wiersza towarzyszące Poznańskiej Jesieni Poetyckiej zainicjowanej przez poznańską grupę literacką Wierzbak, przy Wielkiej debiutowała grupa poetycka Próby z Ryszardem Krynickim i Stanisławem Barańczakiem, a także prezentowali się młodzi jazzmani: Krzysztof Komeda, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Milian, Włodzimierz Nahorny i Tomasz Stańko.

Dzięki fotograficznemu kronikarzowi klubu Jerzemu Nowakowskiemu i portalowi CYRYL możemy wspominać tamte spotkania, dyskusje, wystawy i potańcówki. Zachęcamy, aby odwiedzać także stronę internetową cyryl.poznan.pl, gdzie znaleźć można o wiele więcej tego typu perełek z przeszłości.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA