Jak rozpoznać i radzić sobie z alergią na mleko

Alergia na mleko jest niezwykle kłopotliwa z racji tego, że mleko znajduje się w wielu różnych produktach. Jest jednym ze składników pieczywa, płatków śniadaniowych, jogurtów, kefirów, czy mlecznej czekolady. Niekiedy trzeba zrezygnować ze spożywania tych produktów, jeśli objawy alergii na mleko są silne.

Jak objawia się alergia na mleko u niemowląt
U niemowląt bardzo trudno jest zdiagnozować alergię, ponieważ organizm dziecka wciąż się rozwija i w związku z tym jest bardzo podatny na różne dolegliwości. Jeśli pojawi się wysypka, nie musi to od razu oznaczać, że dziecko jest uczulone na mleko. Warto jednak obserwować, czy u maluszka nie pojawiają się takie objawy jak napięta skóra, czy nie występują częste kolki, czy nie pojawiają się wymioty, bóle brzucha, biegunki, czy dziecko ma apetyt, a także czy u niemowlaka pojawia się katar i kaszel.

Występowanie wszystkich tych objawów nie musi jeszcze oznaczać alergii na mleko. Dlatego też alergolog może zalecić stosowanie diety, która nie zawiera mleka. Na takich bezmlecznych posiłkach dziecko zazwyczaj pozostaje przez dwa lub trzy tygodnie i jeśli w tym czasie wszystkie objawy znikną będzie to oznaczać, że niemowlak jest alergikiem. Po upływie trzech tygodni można spróbować podać dziecku dwie łyżeczki jogurtu i zaobserwować, czy nie pojawiają się wyżej wspomniane objawy.

Jakich produktów unikać
Dziecko uczulone na białko mleka krowiego może spożywać specjalne mieszanki, które zastępują tradycyjne mleko. Są to produkty, które lekarz przepisuje na receptę, a na efekty ich działania czeka się od dwóch do trzech tygodni. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, niemowlak może być też karmiony piersią. Bardzo rzadko zdarzają się takie przypadki, że dziecko jest uczulone na mleko matki.

Dzieci uczulone na białko mleka krowiego nie mogą spożywać hipoalergicznego mleka dla niemowląt. Podobnie jak mleko modyfikowane jest zalecane wyłącznie tym maluchom, które nie mają żadnych objawów alergii pomimo tego, że są genetycznie obciążone alergią. Niemowlaki, które są alergikami nie powinny też raczej spożywać koziego mleka, bo ma ono za mało witamin i minerałów, które są dziecku potrzebne do prawidłowego rozwoju.

Zamiennik dla mleka krowiego
Dzieciom, które są uczulone na mleko modyfikowane nie powinno się też podawać mleka sojowego, ponieważ również mogą się uczulić na soję. Z kolei warto rozważyć podawanie tego mleka dzieciom, które są uczulone na laktozę. Soja bowiem nie zawiera tego cukru.

Dobrym rozwiązaniem może być też serwowanie mleczka ryżowego, czy kokosowego. Można ich z powodzeniem używać podczas przygotowywania dań mącznych, musli i płatków. Produkty te mogą być doskonałym zamiennikiem dla jogurtów i kefirów. Z ich pomocą można przyrządzić gofry, pieczywo i ciastka, których dziecko nie mogłoby spożywać, gdyby znalazło się w nich mleko krowie. Wciąż jednak trzeba wystrzegać się mlecznej czekolady, krakersów i toffi. Przed zakupem produktu dla dziecka warto też zawsze czytać etykiety, by mieć pewność, że dokonuje się właściwego wyboru.

Źródło:

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/alergia-na-mleko-co-ja-powoduje-jakie-sa-objawy-alergii-na-mleko_41104.htmlhttp://alergologiczna.pl/

//