Czy próchnicą można się zarazić?

Każdy z nas zna problem próchnicy zębów – jeśli nie z własnych doświadczeń, to z opowiadań znajomych, którzy byli zmuszeni skorzystać z leczenia u stomatologa lub z ogólnodostępnych źródeł, jak radio lub telewizja, gdzie zdarza się poruszać tematy dotyczące problematyki zdrowia jamy ustnej. Jednak fakt, że znamy to słowo, a może nawet właśnie uporaliśmy się z próchnicą, nie zawsze wiemy, co ją powoduje, jakie są objawy i jak wygląda profilaktyka oraz leczenie. I przede wszystkim czy próchnicą można się zarazić?

Próchnica to choroba zakaźna, która atakuje tkanki twarde zęba. Wywoływana jest przez bakterie i objawia się demineralizacją, czyli ubytkami w zębie. Bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy znajdują się na powierzchni zębów, w przestrzeniach międzyzębowych oraz na języku i są dostarczane przede wszystkim ze spożywanym jedzeniem. Można się nią bardzo szybko zarazić głównie poprzez ślinę. Nie oznacza to, że mamy przestać się całować! Zwróćmy jednak uwagę, by nigdy nie używać czyjejś szczoteczki do zębów i zawsze dokładnie myć jedzenie.

Do czynników odpowiedzialnych za powstanie tej choroby zaliczamy przede wszystkim wspomniane już działanie bakterii, ale także nadmierne spożycie pokarmów zawierających węglowodany i cukry, co stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii, które w ten sposób otrzymują doskonałe warunki do rozwoju. Im bardziej podatne i osłabione są nasze zęby, tym łatwiej próchnica zaatakuje. Jeśli więc nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości wapnia, cynku, fosforu i fluoru, szkliwo będzie osłabione i próchnica znacznie łatwiej je uszkodzi. Ostatnim czynnikiem jest czas, który jest potrzebny do powstania próchnicy. Wszystkie te czynniki występujące jednocześnie to najlepszy przepis na kwalifikującą się do leczenia próchnicę.

Ogromną rolę w profilaktyce próchnicy odgrywa odpowiednia higiena jamy ustnej. Jeśli dokładnie szczotkujemy zęby, czyścimy przestrzenie międzyzębowe, stosujemy płukanki do ust i czyścimy język, to ryzyko próchnicy zębów jest znacznie mniejsze. Możemy jeszcze je ograniczyć przyglądając się i ewentualnie zmieniając nasz jadłospis. Tutaj cukier warto zastąpić ksylitolem, czyli naturalnym słodzikiem pozyskiwanym z brzozy. Jest on nie tylko nieszkodliwy dla zębów, ale wręcz działa na nie korzystnie, dzięki właściwościom antybakteryjnym. Ponadto, w jadłospisie powinniśmy ograniczyć produkty zawierające węglowodany, słodkie napoje gazowane, a skupić się na spożyciu odpowiedniej ilości produktów zawierających wapń (mleko i produkty mleczne, szpinak), fosfor, cynk (orzechy) i fluor (owoce morza, ryby, woda, herbata).

Jeśli już nasze zęby zaatakuje próchnica, nie powinniśmy zwlekać z odwiedzeniem gabinetu stomatologicznego i wdrożeniem leczenia. Pacjenci często odwlekają wizytę wmawiając sobie, że tak naprawdę próchnica wcale nie jest problemem – nie boli, nie jest zbyt bardzo widoczna. I tak jest… przez chwilę. Później próchnica atakuje głębsze rejony zęba, dociera do miazgi i atakuje promieniującym, trudnym do zniesienia bólem, a leczenie tak zaawansowanej próchnicy jest długie, żmudne i niestety kosztowne. Tak więc, im wcześniej wybierzemy się do dentysty, aby objął nasze uzębienie odpowiednią opieką, tym łatwiejszy i szybszy będzie proces leczenia. Pamiętajmy przede wszystkim profilaktyka!

Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez firmę Spadental specjalizującą się w dystrybucji i sprzedaży profesjonalnych artykułów do higieny jamy ustnej. W ofercie m.in. Philips Sonicare, Oral B Braun, Waterpik,ROCS, Curaprox, Dr Fresh. Warszawa