Wielkopolska z najniższym bezrobociem w kraju. Liderem Poznań

Autor: PG; fot. P. Garbowski

Urząd Statystyczny w Poznaniu opublikował komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej woj. wielkopolskiego w czerwcu 2016 r. Ta wydaje się optymistyczna. Z danych wynika, że bezrobocie w regionie zmalało, a przeciętne wynagrodzenie brutto utrzymało tendencję wzrostową. Najlepiej sytuacja przedstawia się w Poznaniu i powiecie poznańskim.

5,4 proc. – na takim poziomie kształtuje się bezrobocie w Wielkopolsce. Tak przynajmniej wynika z danych, które otrzymaliśmy od Urzędu Statystycznego w Poznaniu.

Dane mówią jednoznacznie: nasz region ma najniższy odsetek bezrobocia w skali kraju. Stopa bezrobocia rejestrowanego w Wielkopolsce osiągnęła poziom niższy niż przed rokiem, co w dalszym ciągu stawia nasz region na pozycji lidera – stopa bezrobocia jest tu najniższa spośród wszystkich województw.

Gdzie pod tym względem dane przedstawiają się najlepiej? Odpowiedź brzmi: w Poznaniu. Trudno mówić tu o niespodziance. W samym Poznaniu stopa bezrobocia wynosi 2,2 proc., zaś w powiecie poznańskim – 2,6 proc. Najsłabiej w tym zestawieniu wypada powiat koniński, gdzie stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 13,7 proc.

Na tym jednak nie koniec. W woj. wielkopolskim wzrosło również przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

„Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu br. wyniosło 688,9 tys. osób, tj. o 0,5 proc. więcej niż w maju br. i o 3,9 proc więcej niż w czerwcu ub. r. Przed rokiem odnotowano wzrost zatrudnienia o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym i o 4,0 proc. w skali roku – czytamy w komunikacie Urzędu Statystycznego.

W czerwcu br. największy wzrost zatrudnienia w ujęciu rocznym zanotowano w sekcjach informacja i komunikacja (o 10,5 proc.) oraz transport i gospodarka magazynowa (o 6,6 proc.). Przeciętne zatrudnienie zwiększyło się także w przedsiębiorstwach związanych m.in. z zakwaterowaniem i gastronomią (o 6,0 proc), dostawą wody, gospodarowaniem ściekami i odpadami (o 5,4 proc.), handlem oraz naprawą pojazdów samochodowych (o 5,0 proc.) oraz przetwórstwem przemysłowym (o 4,2 proc.).

Co z wynagrodzeniami?

„Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w woj. wielkopolskim w czerwcu br. wyniosło 3853,09 zł i wzrosło o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem oraz o 7,4 proc. w relacji do czerwca ub. Roku. Przed rokiem zanotowano wzrost wynagrodzeń o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym i o 0,9 proc. w stosunku rocznym” – czytamy w komunikacie.

Pełna treść komunikatu przygotowanego przez Urząd Statystyczny w Poznaniu dostępna jest na stronie: www.poznan.stat.gov.pl

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA