Polityka w świecie nierówności. 24. Światowy Kongres Politologów - tym razem w Poznaniu

Autor: MoC, fot. WNPiD UAM
REKLAMA

Poznań wygrał rywalizację o organizację 24. Światowego Kongresu Politologów, który rozpocznie się 23 lipca. Międzynarodowe Towarzystwo Nauk Politycznych wybrało stolicę Wielkopolski spośród ośmiu innych miast.

24. Międzynarodowy Kongres Politologiczny organizowany przez Internatonal Political Science Association (IPSA) odbędzie się w dniach 23-28 lipca w Poznaniu. Będzie to zarazem pierwszy w historii tej imprezy kongres odbywający się w Europie wschodniej.

Pierwotnie kongres miał odbyć się w Stambule. Ze względu na niepewną sytuację polityczną Turcji i bezpieczeństwo uczestników, organizatorzy w lutym podjęli decyzję o zmianie lokalizacji sympozjum. Poznań przygotował aplikację, zapewnił także wsparcie organizacyjne i finansowe.

- Jeżeli połączymy to, czym dysponuje nasz Uniwersytet i to, co mają Międzynarodowe Targi Poznańskie okazuje się, że zorganizowanie takiego kongresu nie jest problemem - mówi Tadeusz Wallas, dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. - Najliczniejsze będą reprezentacje ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, ale o dziwo będzie też około 130 uczestników z Brazylii, ok. 70 uczestników z Indii. W sumie zarejestrowaliśmy obecność uczestników z 99 państw. Będzie też reprezentowane polskie środowisko politologiczne. O dziwo nie w tak dużym wymiarze, jak politologia amerykańska, co zapewne związane jest z kosztami udziału w kongresie.

Głównym tematem 24.  Światowego Kongresu jest "Polityka w świecie nierówności". To wyzwanie, z którymi muszą zmierzyć się politycy na całym świecie, a kongres jest okazją, by po raz kolejny udowodnić przydatność nauk społecznych w kształtowaniu realnej polityki.

- Świat nigdy nie był jednolity, jednorodny, ale problemem jest to, że różnice pogłębiają się i tworzą różnego rodzaju konflikty, z którymi często nie możemy się uporać - wyjaśnia Tadeusz Wallas. - Każdego dnia będzie wykład gościa specjalnego. Ostatniego dnia kongresu tym gościem z woli władz Światowego Towarzystwa Nauk Politycznych będzie Leszek Balcerowicz.

W staraniach o 24. Światowy Kongres Nauk Politycznych Poznań okazał się lepszy niż osiem innych europejskich miast. Tym bardziej poznaniacy mogą być dumni, że to właśnie stolica Wielkopolski znalazła uznanie w oczach organizatorów, co potwierdza coraz silniejszą pozycję miasta na europejskim rynku turystyki biznesowej.

- Dla nas takie naukowe kongresy mają przede wszystkim wymiar akademicki podkreślający akademickość naszego miasta, którą musimy stale umacniać. Nikt nam bowiem na zawsze nie podarował miejsca w pierwszej trójce największych ośrodków akademickich w Polsce. To jest też promocja Poznania w świecie i bez wątpienia wzmocni to naszą działalność w wymiarze turystycznym - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Międzynarodowe Towarzystwo Nauk Politycznych (IPSA) powstało w 1949 roku pod egidą UNESCO. Skupia politologów z całego świata, reprezentujących nie tylko uczelnie, ale także środowiska analityków i doradców politycznych. W IPSA zrzeszone są 42 narodowe towarzystwa zajmujące się politologią, w tym Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych. Członkiem zarządu PTNP jest prof. Tadeusz Wallas, dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA