Zamach stanu w Turcji. Czy poranny samolot z Ławicy do Antalya wystartuje ? (AKTUALIZACJA)

Autor: tvn foto TVN
REKLAMA

W Turcji ma miejsce wojskowy zamachu stanu. W oficjalnym oświadczeniu siły zbrojne stwierdziły, że przejęły kontrolę nad krajem. Turecka telewizja TRT, do której weszło wojsko, podała, że władze w kraju przejęła "Rada Pokoju". Prezydent Turcji wezwał mieszkańców do wyjścia na ulice i przeciwstawienia się "próbie zamachu stanu". 

Myśliwce nad Ankarą, czołgi na ulicach - w Turcji trwa zamach stanu. Według miejscowych źródeł, wojsko kontroluje lotniska i punkty strategiczne. Media informują o dwóch silnych eksplozjach w centrum miasta. Agencja Reuters podaje, że także na lotnisku w Stambule słychać strzały. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że za zamachem stoi "mniejszość" w armii.

Polacy w Turcji powinni zachować ostrożność.
Rzecznik MSZ


Numer alarmowy do ambasady w Ankarze: +90 312 457 2000.

Czy w związku z tymi wydarzeniami poranny lot do Antalya, z lotniska Ławica się odbędzie?

nic nie wiem , wszyscy do nas dzwonią. Prosimy dzwonić do biur podróży, w których zakupili Państwo wycieczki
pracownica lotniska Ławica

Godzina 1:29

Po ogłoszeniu przez armię, że przejęła kontrolę w kraju, na ulice Ankary wyjechał ciężki sprzęt wojskowy. Na jednym z nagrań widać czołg, który przejeżdża przez zaparkowane samochody. 
Nie jest jasne, jaka jest skala buntu wojska - z Turcji napływają sprzeczne informacje. W kraju panuje chaos. Turcy wyszli na ulice, część z nich protestuje, część świętuje.

Godzina 3:37

Wojskowy helikopter otworzył ogień w Ankarze, gdzie w piątek (16.04) rozpoczęła się próba zamachu stanu. Nie wiadomo, co było celem ostrzału i czy ogień był skierowany w kierunku cywilów. 

Godzina 05:21 

12 osób zginęło w wybuchu w okolicach tureckiego parlamentu - podaje CNN Turk. Dwie osoby zostały ciężko ranne. Ładunek eksplodował prawdopodobnie w okolicach wejścia do budynku. W tym czasie na sali obrad znajdowało się kilkanaście osób. Media informują, że w okolicach parlamentu doszło jeszcze do co najmniej dwóch eksplozji.

Godzina 07:11

Co najmniej 60 osób zginęło w czasie próby zamachu stanu w Turcji - tak podają tureckie władze. Z kolei agencja Reuters informuje, powołując się na Ministerstwo Sprawiedliwości, że w związku z próbą zamachu stanu zatrzymano ponad 700 osób. Agencja informuje również, że siły puczystów poddały się, ale w oficjalnym mailu, żołnierze poinformowali, że nie złożyli jeszcze broni. W Stambule na moście Bosforskim skapitulowała jednak część nich. Pucz zaczął załamywać się około godz. 2. Wtedy sytuacja zmieniła się na korzyść obecnych władz. Teraz kontrolę przejmują siły wspierające rząd.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA