Czym ocieplić budynek – wełną mineralną czy styropianem?

Wełna oraz styropian są najczęściej wybieranymi materiałami do ocieplania budynków – zarówno domów jednorodzinnych, jak i obiektów użyteczności publicznej. W obydwu przypadkach izolacyjność cieplna jest na podobnym poziomie, a co za tym idzie – równie porównywalne będą oszczędności za zużytą energię. Czym zatem różnią się od siebie te dwa tworzywa?

Co to w ogóle jest?

Styropian to tak naprawdę ekspandowany polistyren. Jest efektem polimeryzacji styrenu w procesie rafinacji ropy naftowej. Nie ma chyba osoby, która nie poznałaby styropianu – zbitych ze sobą białych, porowatych kuleczek. Styropian najczęściej formuje się w płyty różnej wielkości, spotkać można również maty, które zostały zalaminowane papą. Na rynku dostępny jest także styropian w formie granulatu.

Wełnę mineralną wytwarza się ze skały bazaltowej, szkła, dolomitu albo wapiennego kruszywa. Dostępna jest – tak samo jak styropian – w formie płyty, maty lub granulatu. Produkcja wełny jest skomplikowana – w efekcie powstają cienkie, rozdmuchane włókna, które łączy się ze sobą i utwardza.

Właściwości styropianu

Wysoka izolacyjność cieplna. Współczynnik lambda dla styropianu wynosi już od 0,031 W/( m·K).
Charakteryzuje się niewielką nasiąkliwością wilgoci, dzięki czemu podczas zawilgocenia nie traci swoich termoizolacyjnych właściwości. Posiada jednak niski wskaźnik przepuszczalności pary wodnej.
Chociaż otrzymuje się go z obróbki ropy naftowej jest nietoksyczny, a tym samym całkowicie bezpieczny dla ludzi.
Jest lekki i bardzo wytrzymały.
Jest wrażliwy na wysokie temperatury, ogień, a także na organiczne rozpuszczalniki. Nie oznacza to jednak, że może zostać podpalony i spowodować pożar. Temperatura powyżej 80°C może go jedynie zniszczyć.

Właściwości wełny mineralnej

Wełna również charakteryzuje się wysokim współczynnikiem izolacyjności cieplnej. W jej przypadku współczynnik lambda wynosi od 0,032 do 0,045 W/( m·K). Jak widać, jest nieco wyższy, co oznacza minimalnie gorsze właściwości izolacyjne od styropianu.
Posiada bardzo wysoki współczynnik przepuszczalności pary wodnej. Oznacza to, że para może swobodnie przepływać przez przegrody budowlane, co jest dużą zaletą.
Wełna mineralna znakomicie tłumi dźwięki z zewnątrz.
Wełniane płyty są ciężkie i mało wytrzymałe na rozrywanie.
W przeciwieństwie do styropianu jest bardzo odporna na wysokie temperatury i substancje chemiczne. Wełna zaczynie się topić dopiero wtedy, gdy przez dwie godziny zostanie wystawiona na temperaturę powyżej 1000°C.

Co więc wybrać – wełnę czy styropian?

Nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Wybór odpowiedniego materiału zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Jeżeli mieszkamy przy ruchliwej drodze lub poszukujemy ognioodpornego tworzywa, lepszym wyborem będzie wełna. Z kolei, gdy chcemy ocieplić dom materiałem wytrzymałym, łatwym w montażu, nie obciążającym konstrukcji budynku lub po prostu tańszym (niemal dwukrotnie), zdecydujmy się na styropian.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Bolix.

//