Założenia programu PiS „Mieszkanie Plus”

Brak dostępu do nieruchomości, w tym mieszkań, dla większości słabo i średnio zarabiających Polaków to zdecydowanie jeden z największych problemów naszego kraju. Miliony naszych rodaków nie może sobie pozwolić na własne lokum. Dlatego też zdecydowane działania państwa w tym zakresie są konieczne.

Obecnie najbardziej znanym programem rządowym, przygotowanym, aby zmienić tę niekorzystną sytuację, jest „Mieszkanie Plus”. Jest to program skierowany do milionów polskich rodzin, których nie stać na własne mieszkanie oraz tych, którzy nie mają zdolności kredytowej. Jakie założenia programu przedstawiło przygotowujące do Ministerstwo Infrastruktury?

Przede wszystkim należy rozpocząć od tego, że program zakłada budowę licznych budynków wielorodzinnych, w których będą mogły zamieszkać osoby nie posiadające na własność swojego mieszkania. Budynki te będą powstawać na gruntach państwowych, samorządowych, a także prywatnych.

W planach jest oparcie programu o trzy główne filary. Pierwszym z nich jest utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. Ma on wykorzystywać będące w posiadaniu państwa polskiego grunty i nieruchomości, które nie są obecnie używane w żaden sposób. Do wykorzystania będzie też bardzo wiele gruntów będących w zasobach gmin. Dzięki temu budowa wspomnianych domów wielorodzinnych ma być tania. Jak podkreśla ministerstwo, Fundusz nie będzie korzystał ze środków budżetu państwa.

Drugim filarem ma być wsparcie budownictwa społecznego, które korzysta ze specjalnie przewidzianych do tego środków budżetowych. Tego rodzaju budownictwo ma zostać rozwinięte tak, aby powstały liczne, tanie mieszkania. Samorządy budujące mieszkania komunalne będą mogły otrzymać wsparcie z budżetu państwa w wysokości od 35 do 55 procent kosztów ich budowy.

Trzeci filar programu to z kolei Indywidualne Konta Mieszkaniowe, które w założeniu mają wspierać oszczędzanie na cele mieszkaniowe. Obecnie miliony Polaków nie są w stanie na ten cel odłożyć żadnych lub prawie żadnych środków. Nowe prawo ma to umożliwić poprzez wsparcie owych oszczędności ze strony państwa specjalną premią. Środki na ten cel mają pochodzić z programu Mieszkanie dla Młodych, który niedługo wygasa.

W rezultacie ma zostać wybudowanych setki tysięcy nowych mieszkań, które będą mogły być bardzo tanio wynajmowane przez słabo i średnio zarabiających. Ma też być możliwość uzyskania własności wynajmowanego mieszkania. Dzięki wspomnianym wyżej filarom programu, koszt wynajmu mieszkania ma wynosić 10 – 20 zł za metr kwadratowy.

Rzecz jasna, jak każdy program mieszkaniowy, „Mieszkanie Plus” budzi liczne kontrowersje oraz obiekcje ze strony partii opozycyjnych, a także specjalistów z zakresu infrastruktury. Ich obawy dotyczą przede wszystkim lokalizacji tanich mieszkań, które prawdopodobnie będą budowane z daleka od centrów miast, co w opinii opozycji, spowoduje konieczność wydania ogromnych środków finansowych na reorganizację infrastruktury.

Program ma wejść w życie w przyszłym roku, pierwsze mieszkania będą budowane od roku 2018.

Dziękujemy portalowi Stockbud.pl za współpracę merytoryczną.