Kratki trawnikowe – zastosowanie i zalety

Nawierzchnie betonowe dominują, zwłaszcza w dużych miastach. Jesteśmy już nimi zmęczeni i chętnie korzystamy z rozwiązań, które mogą je zastąpić. Jednym z nich są kratki trawnikowe.

Trawniki z kratek
To rozwiązanie znane jest już od początku XX wieku. Początkowo stosowano tylko kratki betonowe, które stosowane były do wykończania parkingów i nawierzchni drogowych. Zastąpienie betonu kratkami z tworzywa sztucznego znacznie spopularyzowało ten sposób wykończenia nawierzchni. Zwiększył się także zakres wykorzystania kratek trawnikowych. Największą ich zaletą jest stabilizacja podłoża i możliwość zastosowania trawy zamiast betonu.

Zastosowanie kratek trawnikowych
Panele trawnikowe dzięki swojej wytrzymałości (obciążenie do 350 t na metr kwadratowy) powoduje, że doskonale nadają się na powierzchnie parkingowe, podjazdy, ale także do wzmacniania skarp i nasypów. Swoją funkcję dobrze spełniają także jako wybiegi dla koni, psów w schroniskach lub zwierząt w ogrodzie zoologicznym. Zalety kratek trawnikowych wykorzystywane są przy budowie obiektów sportowych. Gwarantują idealnie równą nawierzchnię przypominającą perski dywan. Kratką utwardzane są nawierzchnie pól golfowych, strzelnice, boiska i skarpy wokół nich.

Kratka trawnikowa w ogrodzie
Walory paneli trawnikowych sprawiają, że coraz częściej stosowane są w zagospodarowywaniu ogrodu i przestrzeni zielonych w mieście. Doskonale nadają się do wytyczania ścieżek, podjazdów, miejsc spacerowych. W ogrodach doskonale sprawdzą się jako umocnienie oczek wodnych, stawów i skarp. Zielone kratki ułatwiają utrzymanie eleganckiego wyglądu przestrzeni zielonej. Dzięki kratkom trawa jest łatwa w utrzymaniu i gwarantuje wieloletnie użytkowanie.

Montaż kratek trawnikowych
Zaletą kratek trawnikowych jest ich łatwy montaż pod warunkiem zachowania pewnych warunków. Przede wszystkim trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Pierwszym etapem jest wytyczenie odpowiedniego terenu, następnie trzeba usunąć z niego warstwę wierzchnią. Kolejną czynnością jest wyrównanie i zagęszczenie podłoża oraz jego ubicie. Na tak przygotowane podłoże nanosimy warstwę nośną i 2-3 cm piasku. Teraz przyszła kolej na układanie kratek, robi się to bardzo szybko, nawet do 60 m2 na godzinę (1 osoba). Na koniec kratki wypełniamy grysem lub ziemią.

Zalety kratek trawnikowych
Zastosowanie paneli trawnikowych znacznie ułatwia utrzymanie trawników w idealnym stanie. Kratki zapewniają lepsze ukorzeniania trawy, dzięki czemu nie trzeba jej dosiewać. Konstrukcja gwarantuje prawidłowy obieg wody, jej nadmiar pochłaniany jest przez warstwę podłoża. Dodatkowo zapewnia ona prawie 100% pokrycie roślinnością, co czyni kratki powierzchniami biologicznie czynnymi. Trawniki z kratek można nawadniać, nawozić i kosić.Panele wykonane są z materiałów pochodzących z recyklingu i ponownie można poddać je recyklingowi, a więc są całkowicie ekologiczne. Ogromną zaletą kratek trawnikowych jest ich wytrzymałość na obciążenia, dlatego doskonale nadają się na zielone parkingi, nawet dla samochodów ciężarowych. Kratki charakteryzują się także dużą żywotnością, nawet do 25 lat.

Artykuł został przygotowany przez firmę Garden Spot specjalizującej się w produkcją modułów do tworzenia ogrodów wertykalnych.

//