Jak dbać o drewniane okna?

Niezależnie od tego czy posiadamy dom czy mieszkanie, drewniane okna są zawsze ozdobą naszego lokum. Drewno nie tylko świetnie izoluje ciepło, i jest przyjemne w dotyku, ale również pięknie wygląda i nadaje się zarówno do pomieszczeń eleganckich i klasycznych, jak i również bardziej swojskich, przytulnych pokoi.

Wokół drewnianych okien i sposobów ich pielęgnacji narosło jednak wiele mitów, według których ich konserwacja jest uciążliwa i kosztowna. Dzięki postępowi technologii, konserwacja okiennej stolarki wbrew pozorom nie jest już tak czasochłonna i trudna jak kiedyś. Oto kilka wskazówek jak dbać o drewniane okna, by przez długie lata służyły i cieszyły oko.

Czyszczenie

Podstawą dobrej pielęgnacji jest jej regularność. Drewniane okna leży myć przynajmniej trzy razy w ciągu roku. Konserwację najlepiej zacząć od pozbycia się kurzy z szyb raz ram. Należy używać specjalnych środków do tego przeznaczonych, ponieważ inne płyny mogą zawierać amoniak szkodliwy dla lakieru chroniącego ramę lub granulki, które mogą go zarysować. Najlepiej robić to samą wodą lub łagodnym płynem do mycia naczyń. Jeśli zachodzi taka potrzeba możemy użyć innego środka do czyszczenia ram, a innego do szyb.

Pielęgnacja

Gdy rama i szyby będą już czyste warto zastosować na nich pielęgnujące mleczko lub pastę. Wzmacniają one lakier pokrywający powierzchnię drewna, uodparniają go na działanie wilgoci oraz temperatur, wypełniają mikro ubytki oraz zwiększają jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo ważne jest by pamiętać o tym, że środków tych nie należy nakładać w skrajnych temperaturach i warunkach pogodowych. Zwykle zalecaną temperaturą jest przedział od 10 do 25 stopni, zależnie od preparatu. Dlatego pielęgnacji okien nie planować na środek lata, gdy trwają wakacyjne upały, ani również na zimowe miesiące, kiedy temperatura znacznie spada. Czyszczenie i konserwację okien warto zaplanować przed i po zimie, kiedy stolarka jest szczególnie narażona na wpływ warunków atmosferycznych.

Konserwacja

Co jeśli jednak w trakcie mycia zauważymy uszkodzenia na powierzchni lakieru? W przeciwieństwie, do okien wykonanych z PCV, w ramach wykonanych z drewna możemy sami sobie z nimi poradzić. Kiedy rama zostanie oczyszczona z kurzu i zabrudzeń, należy zetrzeć lakier w uszkodzonym miejscu za pomocą papieru ściernego. Do naprawy pojedynczych i niezbyt głębokich rys wystarczy drobny papier o gramaturze od 180 do 200, natomiast do głębszych o gramaturze 100. Po starciu lakieru, jego resztki należy usunąć za pomocą miękkiej zmiotki lub pędzla i przetrzeć lekko wilgotną szmatką. Gdy powierzchnia wyschnie możemy nałożyć na nią nową warstwę.

Pojedyncze uszkodzenia należy naprawiać na bieżąco, natomiast powłokę całej ramy zaleca się konserwować co 2-5 lat. Jeśli rama pokryta jest po za lakierem, również farbą, wtedy ponowne malowane należy przeprowadzać do 5-8 lat.

Odpowiednio zadbane drewniane okna będą służyć jeszcze przez wiele, wiele lat i odwdzięczą się pięknym, naturalnym wyglądem.

JZ
Sprawdź ofertę na okna drewniane w Anex Okna, firmy, działającej na terenie Warszawy, Piaseczna i Pruszkowa.

//