Coolturalny Stary Rynek wkracza na scenę

Autor: KyN, fot. Estrada Poznańska

Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i lato roku 2016 należeć będzie na Starym Rynku do wydarzeń kulturalnych. Przez cały okres wakacyjny (a nawet dłużej, bo do 11 września) funkcjonować będzie m.in. Scena na Quadro, gdzie odbywać się będą koncerty i spektakle.

Scena na Quadro to niewielka, kameralna i otwarta przestrzeń, która jest centralnym punktem wydarzeń dziejących się w ramach projektu Coolturalny Stary Rynek. Przez cały okres wakacyjny będzie to miejsce, gdzie będą odbywały się różnorodne wydarzenia kulturalne, przeznaczone dla widzów w każdym wieku.

Co ważne, możliwość zaprezentowania się na Scenie na Quadro poznańskiej publiczności mają także artyści, nie biorący udziału w projekcie Coolturalny Stary Rynek ( zgłaszając po prostu swój akces do koordynatora z ramienia Estrady Poznańskiej). W ten sposób wzbogacając go, a jednocześnie powiększając w znaczący sposób ilość kameralnych, a często niezwykle oryginalnych wydarzeń dziejących się w przestrzeni staromiejskiej.

Scena na Quadro to przestrzeń, w której mieszkańcy Poznania i turyści będą mogli na chwilę zapomnieć o codzienności, słuchając muzyki, oglądając spektakle czy biorąc udział w działaniach, performatywnych. Stary Rynek zmienia się na lepsze, staje się miejscem coraz bardziej otwartym i przyjaznym dla użytkowników, a Scena jest jednym z elementów tej zmiany.

Zarówno scena, jak i cały projekt "Coolturalny Stary Rynek" ruszyły pełną parą jeszcze w czerwcu. Na przestrzeni trzech miesięcy ( projekt kończy się 11 września) będziemy świadkami ponad 50 wydarzeń. Dla spragnionych kultury w malowniczych plenerach poznańskiej starówki mamy niezwykle bogaty program. Począwszy od niezliczonych koncertów, poprzez przedstawienia teatralne dla dzieci, niedzielne spacery z przewodnikiem, aż po grę miejską. Na zakończenie rzecz jasna starcie w  Jazzowym Ringu! Co ważne na wszystkie wydarzenia wstęp jest darmowy!

Co się będzie działo na Starym Rynku?

Swingująca Starówka

Cykl kameralnych koncertów odbywających się we wnęce portyku Odwachu. Podobnie jak w roku ubiegłym w ramach Swingującej Starówki w niedzielne popołudnia będziemy mieli okazję wysłuchać m. in. znanych standardów jazzowych, piosenek Louisa Armstronga i Franka Sinatry oraz tematów polskiej muzyki rozrywkowej - w tym przebojów Czesława Niemena w swingowych opracowaniach. Na scenie przed Odwachem zagrają legendarni Dixie Company,  grupa Old Man Jazz Quartet czy holenderska formacja DIXIELAND CRACERJACKS.

Stowarzyszenie Antropologów Etnosfera „Młodzi wirtuozi na Starym Rynku”

Cykl  „Młodzi wirtuozi na Starym Rynku” to z kolei nowość w menu „Coolturalnego Starego Rynku”. Założeniem projektu jest realizacja cyklu koncertów muzyki klasycznej zlokalizowanych na poznańskim Starym Rynku. Na „Scenie na Quadro”, publiczności zaprezentują się najzdolniejsi poznańscy muzycy młodego pokolenia - uczniów poznańskich szkół muzycznych. 60-minutowe recitale to nie tylko sposób na kulturalne ożywienie Starego Rynku, ale także szansa na popularyzacje klasycznego repertuaru „wyrwanego” z murów filharmonii. Osią każdego z recitali będzie fortepian, a towarzyszyć mu będą różnego rodzaju instrumenty.

Koncerty będą organizowane w ścisłej współpracy z poznańskimi szkołami muzycznymi, udział w koncertach potwierdzili dyrektorzy wszystkich poznańskich muzycznych szkół II stopnia tj. Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława
Karłowicza, Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej, Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina.

Wybrani uczniowie to laureaci licznych konkursów i przesłuchań klas m.in.: fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, akordeonu, gitary i instrumentów dętych. Repertuar każdego koncertu będzie specjalnie dobrany tak, aby stanowił najlepszą wizytówkę zarówno dla muzyków, jak i muzyki klasycznej.

Stowarzyszenie Spółdzielnia Teatralna „Spektakle dla dzieci”

Na kameralnej „Scenie na Quadro” w ramach cyklu odbywać się będą przedstawienia teatralne. Najmłodsi będą mogli zobaczyć m. in. przedstawienia "Elmer – słoń w kratkę” „Odkrywcy” czy „Szabadabada”. Zaprezentują je aktorzy teatru Fuzja, który jest poznańskim teatrem alternatywnym. Teatr rozpoczął działalność w 2006 r. Liderami i założycielami teatru są reżyserzy i aktorzy - Anna i Tomasz Rozmianiec. Fuzja ruchu, dźwięku, obrazu, rytmu i słowa, to język teatru, w którym zespół realizuje się najpełniej. Zespół artystyczny to grupa ok. 30 artystów: aktorów, grafików, muzyków, animatorów, scenografów oraz reżyserów. W repertuarze teatru znajdują się spektakle salowe, zarówno autorskie jak i inspirowane tekstami literackimi.

Agencja EVENTS „Koncerty akustyczne”

Kolejna nowość w „karcie dań” #CSR2016. Dzięki projektowi swoje 5 minut  w urokliwych staromiejskich klimatach będzie miała muzyka prezentowana przez młoda alternatywę. Zdaniem autorów projektu poznański Stary Rynek ma być wręcz „ zdominowany przez młodą alternatywę”! Koncert odbywać się będą przy fontannie Neptuna. Apollona, Marsa, Prozperiny i przy Pręgierzu. Zagrają: Groberska & JoPil, Youth Novels & SWIERNALIS, Bobby The Unicorn & Jakub Kusior, Asia i Koty & hoszpital, Miss Is Sleepy & Felix The Baker, Bad Luck Experience.

Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej „Rytmy Starego Miasta”

Znany z roku ubiegłego i cieszący się wielkim zainteresowaniem cyklu plenerowych koncertów letnich. Cykl został przygotowany by, zaprezentować szeroki wachlarz stylów muzycznych, które będą prezentować skrajnie różne od siebie klimaty kulturowe. Każdy koncert poprzedzony będzie krótkim wprowadzeniem nawiązującym do historii miejsca, jego twórców i artystów związanych z Poznaniem. Na te wydarzenia organizatorzy zapraszają na Dziedziniec Szkoły Baletowej w każde sobotnie popołudnie.

Obok koncertów odbędą się również 4 niedzielne tematyczne przechadzki ( to kolejna nowość) z przewodnikiem pt. „Muzyka Dookoła Rynku”, w trakcie których całe rodziny będą mogły odkrywać muzyczne tajemnice Starego Rynku i okolic. Przechadzki poprowadzi Fundacja „Visit Poznań”.

Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej „Kodeks dobrych zasad”

Gra miejska, która toczyć się ma w przestrzeni i uliczkach Starego Rynku. A włączyć się do projektu będzie możliwe w każdym momencie. Działania towarzyszące inicjatywie w dłuższej perspektywie mają przyczynić się do wypracowania trwałych zmian w postrzeganiu otoczenia przez przedsiębiorców i mieszkańców Starego Rynku.

Fundacja Mały Dom Kultury „Jazz Ring”

Wrześniowy Jazz Ring, podobnie jak w roku ubiegłym będzie swoistym  muzycznym podsumowaniem projektu Coolturalny Stary Rynek, w ramach którego przez całe lato Rynek w Poznaniu rozbrzmiewał muzyką. Koncerty odbędą się w kilku miejscach. Kulminacyjnym wydarzeniem festiwalu będzie koncert finałowy, który odbędzie się na Starym Rynku, na scenie zaaranżowanej na kształt bokserskiego ringu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA