Poznań na weekend - co robić, gdzie się bawić?

Autor: Monika Cichowska, fot. A. Włoszczyńska
REKLAMA

Ethno Port i Malta Festival - w ten weekend ruszają najgorętsze poznańskie festiwale. Ale to nie koniec atrakcji i imprez, które czekają wszystkich chcących zagospodarować swój czas wolny podczas weekendu w Poznaniu. Zapewniamy, że dla każdego znajdzie się coś odpowiedniego, bo wybór jest ogromny!

Na parkingu pod Zamkiem zazieleniła się trawa. Dla poznaniaków to znak, że rozpoczyna się festiwal Ethno Port. Poznań na trzy festiwalowe dni zamieni się w kolorowej miasto portowe, miejsce spotkania różnorodnych kultur, dźwięków i języków. Duet Vardan Hovanissian & Emre Gültekin, czyli artyści z Armenii i Turcji, wybitny hinduski muzyk Debashish Bhattacharya oraz hiszpański wirtuoz gitary flamenco Chicuelo - to tylko niektóre spośród gwiazd tegorocznego Ethno Portu. Impreza potrwa od 17 do 19 czerwca. Więcej informacji w artykule: Lato, jesień, zima, wiosna i Ethno Port!

Na placu Wolności z kolei wyrósł Generator Malta. Już po raz czwarty na placu Wolności powstanie zielone mikromiasto sztuki. To ukłon w stronę widzów, którzy tęsknią za otwartą i plenerową formułą festiwalu Malta. Plac Wolności będzie żył przez kilkanaście godzin na dobę. Ale Generator Malta zainicjuje także szereg wydarzeń w ogrodach społecznościowych na Łazarzu i Wildzie. Na wszystkie z nich wstęp jest wolny.

Podczas 26. edycji Malty widzowie, przechodnie, artyści, goście i organizatorzy stworzą wspólną grupą odkrywające nowe perspektywy bycia widzem. Spektakle, instalacje, wykłady, filmy, koncerty, dyskusje stworzą elektryczny fresk, który na różne sposoby wydobędzie na jaw tytułowy paradoks widza. Przeczytajcie także: Sztuka szuka widza w Poznaniu. Już za miesiąc 26. Malta Festival!

Nie zapominajmy o trwającym Jarmarku Świętojańskim. Poznański Stary Rynek zapełnił się ponad setką kolorowych kramów i kramików, drewnianych domków. Po raz kolejny do naszego miasta zawitały rzesze artystów, rękodzielników i rzemieślników. Będzie to znakomita okazja nie tylko do podziwiania i kontemplowania ich sztuki, ale każdy będzie mógł kupić dla siebie coś szczególnego, wyjątkowego. Głodni i spragnieni znajdą smakołyki i napitki zarówno nasze lokalne, regionalne, ale i te z najodleglejszych stron Europy. Dla najmłodszych tradycyjnie otworzy swe podwoje „Bajkowy Rynek- Poznań czyta dzieciom”.

Sobotni poranek rozpoczniemy od... czyszczenia słupów. Urzędnicy wraz z ochotnikami po raz kolejny wyczyszczą słupy z nielegalnych i szpecących centrum miasta plakatów. Tym razem społecznicy pozrywają nielegalne afisze ze słupów na ul. Podgórnej. Akcja rozpocznie się o godz. 10.00 i zbiegu ulic Wrocławskiej i Podgórnej. Tam też powstanie punkt informacyjny, w którym na wszystkich chętnych czekać będą pracownicy MPK, ZTM i ZDM, którzy zorganizują grupy, wskażą słup do czyszczenia, udostępnią szpachelki, szczotki i wiadra z wodą oraz oczywiście pomogą w czyszczeniu słupów.

Po ciężkiej pracy należy się wypoczynek. Pod hasłem "Żyj zdrowo i bezpiecznie" na Termach Maltańskich w godz. 12.00 - 15.00 odbędzie się piknik. Na plaży zewnętrznej dodatkowe atrakcje i pokazy zaprezentują Drużyna Szpiku, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Straż Pożarna i Akademia Tańca Bezuma.

Na europejskie wojaże od godz. 12.00 zapraszają organizatorzy Lata na Madalinie. Będą to podróże muzyczne, kulinarne, taneczne, teatralne, plastyczne. Dla młodzieży i dorosłych polecamy szczególnie warsztaty taneczne, kulinarne i spektakl teatralny - na Madalinie zagości za sprawą aktorów LGT Aleksander Fredro. Dla dzieci jak zwykle stały blok zajęć cyklicznych oraz wiele dodatkowych atrakcji, m.in. spotkanie z prawdziwym baśnio-opowiadaczem, zaklinaczem dzieci, Szymonem Góralczykiem z Karawany Opowieści.

Dla wszystkich niezależnie od wieku występ Zespołu Folklorystycznego Nadwarcianie, operetkowe podróże po Europie w sobotni wieczór oraz spotkanie z podróżnikiem Mateuszem Fabiszakiem w niedzielę. Po szczegółowy program odsyłamy do artykułu: Europejskie wojaże na Madalinie.

O godz. 15.30 na Madalinie odbędzie się akcja specjalna. 18 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Dziergania W Miejscach Publicznych. W związku z tym organizatorzy postanowili połączyć przyjemne z pożytecznym i zaprosić poznaniaków na warsztaty szydełkowania, podczas których będzie można nauczyć się robić ośmiorniczki dla wcześniaków, które później będzie można przekazać na ten szczytny cel.

Sobotnie atrakcje dla najmłodszych przygotował Teatr Małe Mi. Jak dostać się do niezwykłej krainy Baśni Tysiąca i Jednej Nocy? Tylko śniąc lub... przekroczyć o godz. 16.00 próg Sceny na Piętrze. "Alibaba i czterech rozbójników" to klasyczne przedstawienie aktorsko-lalkowe. Brat i Siostra śnią jednocześnie ten sam sen, ich sypialnia przeobraża się w dom Ali Baby, las, grotę Rozbójników, Czarodziejski Sezam. Zaskakujące zmiany scenografii, piękne lalki, wartka, pełna humoru akcja okraszona piosenkami i muzyką Artura Dwulita.

Pozostając w tematyce teatralnej, przypominamy o premierze megawidowiska "Borys Godunov". Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza o godz. 19.00 na muzyczną muzyczna opowieść o Rosji z przełomu XVI i XVII wieku, a zarazem opartej na faktach refleksji nad konsekwencjami władzy zdobytej za wszelką cenę. Dzieło Modesta Musorgskiego należy do kanonów europejskiego i światowego repertuaru scen operowych.

Na "Drugi spektakl" zaprasza Teatr Polski w ramach wydarzeń na zakończenie sezonu 2015/2016. Czym jest doświadczenie teatralnej wspólnoty, wspólnoty widzów i aktorów – jak uzyskać przepływ energii między sceną a publicznością? Jak sprowokować wyobraźnię widza? Od czego zależy percepcja spektaklu? Twórcy „Drugiego spektaklu” stawiają pytanie o metateatralność, na które naturalnie nie udzielą odpowiedzi.

19 chórów zaśpiewa 19 czerwca w katedrze, przez całą niedzielę biorąc udział w "Sztafecie dźwięku". Wielu poznaniaków wie, że ceglany, gotycki budynek na skraju Ostrowa Tumskiego to Psałteria, ale czy wiemy, skąd wzięła się ta nazwa? Nawiązuje ona do bogatych tradycji muzycznych poznańskiej katedry, w dawnych wiekach wypełnionej śpiewem chóralnym, skłaniającym do refleksji i sprzyjającym modlitwie.

W XVI w. dzięki hojności biskupa Jana Lubrańskiego zamieszkali tu psałterzyści, których zadaniem było śpiewać przez całą dobę psalmy oraz mszę wotywną. Muzyką chóralną katedra rozbrzmiewała już znacznie wcześniej, przez cały dzień odprawiano officium divinum (liturgię godzin), całodniowy cykl nabożeństw śpiewanych przez specjalnie wybrane osoby duchowne (mansjonarzy, później także rorantystów i angelistów), wspierane przez żaków z Akademii Lubrańskiego.

Tradycja ta osłabła w XIX w. wskutek konfliktu między zwolennikami chorału i śpiewu a cappella a optującymi za nowoczesnym repertuarem muzykami. Dopiero w XX w. przypomniano sobie o wartości muzyki dawnej, dzięki m.in. działalności ks. Wacława Gieburowskiego i jego następców. Członkowie Stowarzyszenia Musica Nostra również deklarują się jako miłośnicy muzyki chóralnej, zwłaszcza dawnej. Chcieliby w Roku Jubileuszowym 1050. Rocznicy Chrztu Polski przez co najmniej 10 godzin i 50 minut "rozśpiewać" katedrę. "Sztafeta dźwięku" rozpocznie się o godz. 8.00. Wstęp wolny.

O godz. 22.00 zaprezentowany zostanie spektakl plenerowy organizowany z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. Na bruku ulicy Młyńskiej w Poznaniu, gdzie 60 lat temu Demonstranci zdobyli i rozbroili Centralne Więzienie oraz splądrowali gmachy komunistycznych... sądów i prokuratury. Scenariusz spektaklu inspirowany jest charakterystycznym odgłosem uderzających o bruk drewniaków, w jakich dziesiątki tysięcy poznańskich robotników opuszczały w dniu 28 czerwca 1956 r., od świtu począwszy, zakłady pracy, warsztaty rzemieślnicze, fabryki, by na ulicach Poznania, po raz pierwszy w Polsce Ludowej zaprotestować przeciwko komunistycznemu zniewoleniu.

Więcej propozycji wraz ze szczegółami znajdziecie w naszym kalendarium, do którego serdecznie zapraszamy.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA