Ranking Perspektywy 2016: UAM trzecią najlepszą uczelnią w kraju

Jak wynika z najnowszego raportu Perspektywy, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza jest trzecią najlepszą uczelnią w kraju. Poznańską uczelnię wyprzedzają tradycyjnie: Uniwersytet w Warszawie i Uniwersytet Jagielloński.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza został szczególnie doceniony za swój potencjał naukowy. Uczelnia zdobyła uznanie również dzięki efektywności naukowej i warunkach kształcenia. W dół rankingu ciągną uczelnię brak innowacyjności i niskie umiędzynarodowienie.

Na drugim miejscu wśród poznańskich uczelni znalazł się Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. W rankingu Perspektyw plasuje się na dwunastym miejscu (skok o jedno oczko w górę). To jednocześnie czwarta najlepsza uczelnia medyczna w kraju. Silną stroną UM są warunki kształcenia. Z kolei innowacyjność i prestiż nie wypadają najlepiej.

Trzecie miejsce w Poznaniu i siedemnaste w rankingu Perspektyw zajęła Politechnika Poznańska. To jednocześnie szósta najlepsza uczelnia techniczna w Polsce. Politechnika w tym roku odnotowała spadek, rok wcześniej była na czternastym miejscu. W rankingu Politechnika Poznańska doceniona została za potencjał naukowy i efektywność nauczania. Kiepsko wypadają warunki kształcenia i umiędzynarodowienie.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zajął w rankingu Perspektyw dwudzieste drugie miejsce, ale jednocześnie jest drugi w kraju – pierwsze miejsce należy do Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uczelnia szczególnie wyróżnia się pod kątem potencjału nauczania, jednak jej słabą stroną jest innowacyjność.

Dwudzieste ósme miejsce wśród polskich uczelni zajął Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, który doceniony został za potencjał nauczania i efektowność naukową. Kiepsko wypadają innowacyjność i umiędzynarodowienie. Uczelnia jednak od 2011 roku pnie się w górę.