Olenderski Poznań na Gran Turismo

Podczas zbliżającego się wielkimi krokami Gran Turismo na Torze Poznań w dniach 30.06–02.07.2016, zostaną zorganizowane kulturowe pokazy plenerowe. Wydarzenie ma  na celu prezentację i przybliżenie mieszkańcom Poznania informacji o osadnictwie olenderskim w Krainie 100 Jezior i Wielkopolsce, w tym także w najbliższych okolicach Poznania oraz o wybitnych rodach Wielkopolski mających wpływ na rozwój osadnictwa.

Ideą pokazów ma być przeniesienie dawnej olenderskiej zagrody wiejskiej w postaci specjalnie przygotowanej scenografii ukazującej codzienne życie osadników: prac gospodarskich, rzemiosła oraz zwyczajów. Pokazy te będą pretekstem do opowieści o historii osadników olenderskich, ich wpływie na rozwój kultury rolnej w całej Wielkopolsce, a także przypomnienia zasług dwóch wybranych rodów wielkopolskich: Unrugów i Działyńskich.

Niepowtarzalnym walorem wydarzenia będzie możliwość spotkania mieszkańców dużego miasta z wsią, która „przyjedzie” na Gran Turismo i prezentując swe zwyczaje i tradycje, pozwoli przenieść się w czasie przybliżając dziedzictwo przeszłości, by lepiej zrozumieć współczesność.
Uczestnicy prowadzonych pokazów będą mogli np. poznać różnego rodzaju plecionki i samodzielnie wykonać wiklinową podpórkę do kwiatów, oddzielić śmietanę od mleka, zrobić masło w kierzynce, wydłubać olenderski but w drewnie olchowym, uczestniczyć w pieczeniu chleba, prasować żelazkiem na węgiel czy duszę, w koprowym garnku ugotować owocową zupę z kluskami czy przyrządzić Olenderskie powidła z buraków cukrowych, dyni i jabłek. Wszystko to będzie się działo w zaaranżowanej zagrodzie – w plenerze przypominającym wiejski dom.

Oprócz pokazów rękodzielnictwa i prac gospodarstwa domowego, odwiedzający stoisko będą mogli poznać tradycje, zwyczaje i kulturę dotyczącą dawnych mieszkańców Wielkopolski. Uczestnictwo w wydarzeniu jest idealne zwłaszcza dla młodzieży oraz dzieci, którzy wraz z rodzicami przeżyją niezapomnianą przygodę tworząc własne drobne przedmioty czy czynności poznając rytm życia na dawnej wsi.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Olandia, której celem jest prowadzenie Skansenu Olenderskiego, szerzenie kultury i osiągnięć osadników olenderskich i ukazanie wpływu osadnictwa na rozwój rzemiosła, gospodarki, kultury melioracyjnej i rolnej Polski.
Koordynator wydarzenia: Damian Michałek, T. 668 021 976, mail: damian.michalek@olandia.pl
Więcej na temat wydarzenia: www.fundacjaolandia.org