Rozbita zorganizowana grupa przestępcza. Mieli przy sobie broń, narkotyki i duże ilości nielegalnych papierosów

Mieli przy sobie broń palną, amunicję, urządzenia do zagłuszania sygnału GPS, a przede wszystkim zajmowali się nielegalną produkcją papierosów. Policjanci z poznańskiego CBŚP wraz z funkcjonariuszami z innych jednostek rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą.

W akcji brali udział policjanci CBŚP z Poznania, a także ich koledzy m.in. z Krakowa, Łodzi i Wrocławia (w sumie ponad 250 funkcjonariuszy). Wskutek ich skoordynowanych działań udało się ująć 8 osób, w tym kierującego zorganizowaną grupą przestępczą, która miała trudnić się nielegalną produkcją i dystrybucją hurtowych ilości papierosów.

Policjanci ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza wykorzystywała dwie zabezpieczone linie do produkcji papierosów, jak również korzystała z kilku magazynów. Od sierpnia 2015 r. do momentu realizacji sprawy grupa nielegalnie wyprodukowała i wprowadziła do obrotu papierosy różnych marek w ilości ponad 35 mln sztuk. Ich wartość szacunkowa to przeszło 25 mln zł. Straty skarbu państwa w związku z uszczupleniem należnego podatku akcyzowego to ok. 32 mln zł.

W trakcie działań zabezpieczono ponadto ponad 2,5 mln podrobionych papierosów i ok. 700 kg tytoniu. Oprócz tego mundurowi znaleźli szereg telefonów komórkowych i komputerów, urządzenia służące do wykrywania i zagłuszania sygnału GPS, a także skanowania częstotliwości policyjnych.

To jednak nie koniec. W mieszkaniu zajmowanym przez jednego z podejrzanych funkcjonariusze zabezpieczyli 3 sztuki broni palnej, amunicję i narkotyki (kokainę, marihuanę, MDMA i tabletki ekstazy).

Podejrzanym oprócz udziału i kierowania  zorganizowaną grupą przestępczą zarzucono popełnienie przestępstw skarbowych objętych przepisami karnymi z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, a także ustawy prawo własności przemysłowej.

Wobec członków grupy sąd zastosował tymczasowe aresztowanie. W stosunku do pozostałych dwóch osób dozór Policji, poręczenia majątkowe i zakazu opuszczania kraju.

Obecnie w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Krakowie policjanci ustalają pozostałe osoby zaangażowane w przestępczy proceder i miejsca, w których znajdują się pozostałe magazyny, a także maszyny służące do produkcji wyrobów akcyzowych.