Aerofestival 2016: Międzynarodowy festiwal lotniczy coraz bliżej

Autor: Piotr Garbowski; fot. archiwum
REKLAMA

Podniebne akrobacje, międzynarodowi piloci, zdumiewające maszyny lotnicze i moc atrakcji dla całych rodzin – do rozpoczęcia Aerofestivalu 2016 pozostało niespełna 10 dni. W dniach 28-29 maja w Poznaniu będzie się działo – na ziemi i przede wszystkim na niebie!

Rok temu Aerofestival imponująco zadebiutował na mapie odbywających się w Poznaniu imprez. Pogoda dopisała, frekwencja również, a samo wydarzenie miało wymiar szczególny. Było powiem pierwszą imprezą lotniczą od 1991, która została zorganizowana w stolicy Wielkopolski. Wszystko musiało być dopięte na ostatni guzik. I było – skalę wydarzenia dało się dostrzec na ziemi i niebie.

W przestworzach działo się najwięcej, bo i taki jest profil Aerofestivalu. Głównym elementem wydarzenia są pokazy lotnicze w wykonaniu światowej sławy mistrzów awiacji. Przed rokiem na lotnisko Ławica, na terenie którego organizowany jest Aerofestival, ściągnęli podniebni akrobaci m.in. z zespołów Baltic Bees (Litwa) i Turkish Stars (Turcja). Wówczas zrobili furorę, dlatego też w tym roku ponownie pojawią się na Aerofestivalu.

W całości Aerofestival 2016 będzie miał jednak inny kształt niż Aerofestival 2015.

- W tym roku mamy dużo więcej samolotów odrzutowych, czyli tych, które mocno będą hałasowały – uprzedza Sebastian Galus, prezes zarządu firmy Aeropack, odpowiadającej za produkcję lotniczą wydarzenia. - Mamy trzy pokazy samolotów F16. Swoje umiejętności latania nimi pokażą piloci z Polski, Belgii i Turcji. Mamy samoloty odrzutowe Saab Viggen ze Szwecji, które robią bardzo duże wrażenie. Mamy też samoloty odrzutowe Mig-15, TS-11 Iskra, znane polskie konstrukcje. Oprócz tego mamy samoloty śmigłowe, mamy grupy akrobatów doskonale znane sprzed roku, myślę więc, że dużo będzie się działo.

Podniebne ewolucje, w tym zapierające dech w piersiach beczki, korkociągi, pętle i roundersy to jedno, ale Aerofestival to także bardziej „przyziemne” atrakcje.

- W tym roku rozwinęła się ekspozycja statyczna statków powietrznych – cieszy się Dariusz Wawrzyniak, dyrektor Aerofestivalu. - Na statyce m.in. będzie można zobaczyć helikoptery i samoloty wojskowe. Z bliska będzie się można przyjrzeć samolotowi F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Wraz z Agencją Mienia Wojskowego szykujemy ponadto ekspozycję sprzętu wojskowego. Chodzi o taki sprzęt, którego na co dzień nie można zobaczyć. Do strefy ogólnodostępnej będą też wprowadzone statki biorące udział w bloku pokazowym. Oczywiście nie zapominamy o edukacji, o którą zadbają policja, straż pożarna i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Wydarzenie, tak jak przed rokiem, będzie więc miało w szczególności wymiar rodzinny. Jak zapewniają organizatorzy, z parkingiem i dojazdem problemów nie będzie.

- Przygotowujemy 4 parkingi dedykowane – zaznacza Dariusz Wawrzyniak. - Przygotowujemy też komunikację dedykowaną, dzięki której bez problemu będzie można dotrzeć na teren imprezy.

Uczulamy jednak, że w trosce o wygodę oraz bezpieczeństwo mieszkańców zamknięte zostaną ulice w pobliżu miejsca odbywania się imprezy (więcej szczegółów na stronie wydarzenia).

Aerofestival odbędzie się w dniach 28 i 29 maja na lotnisku Ławica. Bilety, program oraz szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne są na stronie www.aerofestival.tixer.pl.

A tak było przed rokiem:

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA