Poznań ma nowych zasłużonych

Prof. Jan Węglarz, współtwórca Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i wybitny naukowiec, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Radni miejscy przyznali także tytuły zasłużonych dla miasta innym osobom.

Poznańscy radni w czasie wtorkowej sesji jednogłośnie uznali prof. Jana Węglarza Honorowym Obywatelem Miasta. Prof. Jan Węglarz był prezesem Państwowej Akademii Nauk w Poznaniu i dziekanem Wydziału Elektrycznego poznańskiej politechniki.

– Mało kto wie, że podwaliny pod sieć internetową w naszym mieście położył  prof. Węglarz, pracując nad Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Dziedzina wiedzy, którą zajmuje się profesor może nie jest dostępna dla wszystkich, ale wszyscy korzystamy z internetu – przypominał na sesji Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

Tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania przyznano Gerardowi Cofcie,który od lat działa na rzecz poznańskiej Śródki. Jest członkiem tamtejszej Rady Osiedla. Dzięki jego inicjatywom na Śródce rozkwitło życie kulturalne i towarzyskie. Był też zwolennikiem powstania mostu Jordana.

Wyróżnienie za zasługi przypadło też Tomaszowi i Barbarze Sadowskim, twórcom Fundacji Pomocy Wzajemnej “Barka”. Fundacja działa od 27 lat. Jej działalność skupia się na centrach integracji społecznej i stowarzyszeniach samopomocowe. Fundacja Sadowskich dostała m.in. Europejską Nagrodę Obywatelską przyznawaną przez Parlament Europejski.

Do grona “Zasłużonych dla Miasta Poznania” dołączył również gen. Jan Podhorski, uczestnik kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego. Gen. Podhorski to były prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Poznaniu.

Radni zdecydowali też, że uhonorują pracę Roberta Gamble, Amerykanina, który od lat mieszka w Poznaniu. Działacz zaangażowany był w rozwój ruchu Anonimowych Alkoholików w Polsce. Stworzył też Radio Obywatelskie, które działało w zakładach Cegielskiego.