Nowe szaty traktu królewsko-cesarskiego. Odsłona już 21 maja, w Noc Muzeów

– Trakt królewsko-cesarski ma dwóch bohaterów: pierwszym jest miasto a drugim – i głównym – mieszkańcy, którzy przez tysiąc lat to miasto budowali – opowiada jeden z architektów zmian unikatowego szlaku turystycznego Poznania. Już 21 maja, w Noc Muzeów, atrakcja zyska nową, odświeżoną i bardziej skondensowaną formę.

Na inaugurację zmienionej formuły traktu królewsko-cesarskiego, podyktowanej powstaniem Bramy Poznania i jej znaczącym wpływem na turystykę, wyznaczono Noc Muzeów. Od 21 maja zwiedzający poznańską trasę turystyczną przejdą szlakiem krótszym, a bardziej skondensowanym.

– Kręgosłupem traktu jest trasa prowadząca od Bramy Poznania do Dzielnicy Zamkowej, do Zamku. Ciągnie się między trzema głównymi obszarami zwiedzania: Ostrowem Tumskim, Starym Miastem i Śródmieściem – opowiada  jeden z twórców modyfikacji. – Dla każdego głównego szlaku przewidzieliśmy parę odnóg uzupełniających, dla turystów z większym zapleczem czasowym. I tak Ostrów Tumski ma Śródkę i Chwaliszewo, Stare Miasto – wzgórze świętego Wojciecha, Groblę i Piaski, a Śródmieście trzy szlaki tematyczne poświęcone instytucjom, niepodległości oraz miastu nowoczesnemu.

Twórcy odświeżonej koncepcji traktu proponują trzy formy zwiedzania – pieszo, specjalnie oznaczonym tramwajem na odcinku rondo Śródka – Most Teatralny i dwuśladem, korzystając ze stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego. Pomocnymi w nawigacji są nowe oznaczenia trasy, konsultowane z plastykiem miejskim, a w zrozumieniu traktu uruchomiona 18 maja strona trakt.poznan.pl oraz obecnie drukowane foldery turystyczne, poświęcone szlakom głównym – dostępne od 21 maja w Bramie Poznania i w punktach CIM oraz uzupełniającym, do odbioru od 29 czerwca. Także na imieniny patronów miasta zaplanowano wydanie bogato ilustrowanego przewodnika po trakcie.

– Ofertę kierujemy zarówno do krajowych oraz zagranicznych turystów, przyjeżdżających do nas na dwa lub trzy dni, jak i do poznaniaków – zaznacza Mariusz Wińskiewski, wiceprezydent Poznania. – Warto skorzystać z traktu królewsko-cesarskiego, bo jest to jeden z najlepszych sposobów na szybkie, kompleksowe poznanie kluczowych elementów historii miasta, jak i losów współtworzących Poznań ludzi.

Docelowo oferta traktowa zostanie rozciągnięta na Jeżyce, Wildę i Łazarz, gdzie powstaną szlaki dzielnicowe, ubogacając bazującą na przeszłości Poznania narrację.

– Rozciągnięta na trakcie królewsko-cesarskim opowieść o Poznaniu jest niezwykle pozytywna i motywująca. To historia czterdziestu pokoleń poznaniaków, wciąż wyznaczających sobie nowe cele, nieustannie zmierzających do realizacji kolejnych planów – obserwując przeszłość widzimy ich jako ludzi dynamicznych, aktywnych. Stopniowo zmieniali nie tylko miasto, ale i siebie. A patrząc na współczesny Poznań można założyć, że w urzeczywistnianiu swoich zamiarów odnieśli sukces – opowiada Bartosz Małolepszy, odpowiedzialny za turystykę na trakcie. – Każdy chce żyć w dobrobycie, wszyscy pragniemy niezależności oraz wolności, bezpieczeństwa. To właśnie te potrzeby były podwaliną do stworzenia wielu, dziś już zabytkowych, inwestycji w mieście. W opowieści o trakcie królewsko-cesarskim przede wszystkim staramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w Poznaniu powstały konkretne zabytki, co kryje się za ich budową. Trakt ma dwóch bohaterów: pierwszym jest miasto a drugim – i głównym – mieszkańcy, którzy przez tysiąc lat to miasto budowali.

Na odsłonę nowego traktu, podczas Nocy Muzeów, poza wycieczkami przygotowano atrakcje w godzinach 18-21:

  • Otwarte Atelier Trakt, jednodniowe atelier fotograficzne, gdzie można przebrać się za postacie historyczne i zrobić zdjęcia z np. koroną na głowie. Oficjalne hasztagi atrakcji to #jestesmynatrakcie #wdrodzedocelu #ukoronowani #nocmuzeow2016
  • Koronne Dowody, krótka wystawa o bohaterach traktu
  • Koronowane Głowy, zabieranie koron-ulotek z wszystkich punktów, w których odbywają się wydarzenia związane z traktem

O godz. 20.00 z rogu ul. Dominikańskiej i Szewskiej przy dawnym kościele Dominikanów startuje bezpłatna nocna wycieczka „Z życia wzięte. Wycieczka z ciekawym przykładem” o losach dawnych mieszkańców Poznania. O godz. 21.30 z rogu ulic Paderewskiego i Ludgardy przy pomniku Ułana rusza 105-minutowa wyprawa „Kto pierwszy ten lepszy! Wycieczka po torze przeszkód” o różnych drogach dążenia do tego samego celu.