CK Zamek: Ostatnie wydarzenia w ramach programu #1050

Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski ma się w Centrum Kultury Zamek ku końcowi. 18 i 19 maja odbędą się dwa ostatnie wydarzenia w ramach programu #1050.

#1050 to interdyscyplinarny program o charakterze artystyczno-edukacyjnym, dla którego punktem wyjścia jest 1050. rocznica Chrztu Polski. Poprzez wystawę, wykłady, debaty i warsztaty uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytanie o wpływ, jaki na naszą tożsamość, kulturę, język, sposób widzenia i opisywania rzeczywistości miała decyzja Mieszka I o przyjęciu chrześcijaństwa.

Za nami wystawa „60 zdań polskich” i wizyta profesora Jerzego Bralczyka, który w efektowny sposób oswajał polszczyznę. Podczas trzech debat, które już miały miejsce, najwybitniejsze autorytety ze środowisk akademickich, zarówno świeckich, jak i tych kościelnych, dyskutowały o polskim katolicyzmie.

W ramach warsztatów Loesje uczyli bawić się słowami. Można było także posłuchać wykładów o wpływie Chrztu Polski na nasz język i o późniejszych relacjach między językiem, kulturą a kościołem.

Przed nami dwa ostatnie wydarzenia w ramach programu #1050. W środę, 18 maja o godz. 18.00 w Sali Wielkiej odbędzie się ostatnia z cyklu „Moc truchleje. Debaty o polskim katolicyzmie”: „Ziemia, nasz wspólny dom. Kościół wobec środowiska naturalnego”.

– Finalna debata nawiązuje do słów Jana Pawła II, który w jednej z encyklik wskazał, że ludzkość potrzebuje „nawrócenia ekologicznego”. W dyskusji chcemy określić horyzonty ekologiczne katolicyzmu (potoczną eko-świadomość) i tkwiące w katolicyzmie potencjalne zmiany w nastawieniu do środowiska – wyjaśniają organizatorzy. – Interesują nas wątki ekologiczne w nauczaniu katechetycznym i w praktyce kazalniczej, a także możliwe sojusze między katolicyzmem i innymi ideologiami dzisiejszej Polski, zainteresowanymi ochroną środowiska.

Z kolei w czwartek, 19 maja CK Zamek zaprasza o godz. 18.00 na debatę oksfordzką, która potoczy się wokół następującej tezy: „Kościół powinien bardziej zaangażować się w ochronę środowiska naturalnego”. W debacie wezmą udział uczniowie dwóch poznańskich liceów: II Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej.