87 lat temu rozpoczęła się PeWuKa. Tak wyglądało jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Poznania

Autor: PG; fot. CYRYL
REKLAMA

Dokładnie 16 maja 1929 rozpoczęła się Powszechna Wystawa Krajowa. Przygotowania do niej trwały blisko 900 dni, a samo wydarzenie zapisało się na kartach historii jako jeden z najważniejszych momentów w dziejach Poznania i dwudziestolecia międzywojennego. Tak PeWuKa wyglądała w obiektywie Romana Ulatowskiego, legendarnego poznańskiego fotografika.

PeWuKa uważana jest dziś za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Wystawa prezentowała dorobek gospodarczy, kulturalny i naukowy podnoszącego się po trwającej 123 lata okupacji kraju, zwiedziło ją ponad 4 mln osób z całego świata, a protektorat nad nią objął Ignacy Mościcki.

Wystawa była gigantyczna. Dość powiedzieć, że zajęła 65 hektarów, czyli trzy razy więcej niż współczesne Międzynarodowe Targi Poznańskie, będące przecież największym obiektem wystawienniczym w dzisiejszej Polsce. Ekspozycję prezentowano w 112 obiektach, na całej zaś PeWuCe pokazało się 1427 wystawców.

Przygotowania do PeWuKi trwały prawie 900 dni, a jej organizacja kosztowała ówczesne władze 100 mln zł. Na potrzeby PeWuKi wybudowano 112 obiektów i zużyto: 10 mln cegieł, 200 wagonów cementu, 20 wagonów żelaza oraz 8000 m3 drzewa. Wszystko to sprawiło, że zwiedzanie wystawy mogło zabrać nawet cały tydzień. Tym łatwiej w to uwierzyć, że PeWuCe towarzyszyły liczne zjazdy i kongresy.

„PeWuKa miała szczęście” - czytamy na stronie Cyfrowego Repozytorium Lokalnego, które archiwizuje materiały archiwalne związane z Poznaniem. „Organizacyjnie działała bez zarzutu, godnie reprezentowała Poznań poza granicami miasta i kraju, a dodatkowo fotografował ją Roman Stefan Ulatowski, jeden z najwybitniejszych fotografów polskich dwudziestolecia międzywojennego”.

Pełną galerię zdjęć Romana Stefana Ulatowskiego dokumentujących PeWuKę znajdziecie na stronie www.cyryl.poznan.pl (przejdź na stronę). Poniżej pewien przedsmak tego, na co traficie, klikając w link.

PeWuKa trwała w dniach 16 maja - 30 września 1929 r. (138 dni). Było to największe wydarzenie w międzywojennych dziejach miasta i najbardziej spektakularna impreza w historii II RP. Nigdy wcześniej ani nigdy później Polacy nie zorganizowali tak potężnej wystawy.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA