Aerofestival 2016 zbliża się „wielkimi skrzydłami”

Autor: KyN, fot. mat. pras.
REKLAMA

Między 28 a 29 maja niebo nad Poznaniem zamieni się w jedyne w swoim rodzaju spektakularne widowisko, z udziałem lotniczych sław międzynarodowego formatu.  Lotnicze show, które zbliża się „wielkimi skrzydłami” to zasługa Międzynarodowych Targów Poznańskich - targi już po raz drugi zaangażowały się w realizację tego przedsięwzięcia.

A skoro MTP, to będzie imponująco! Dziesiątki statków powietrznych, 720 minut pokazów, 20 000 m² wystawy statycznej, grupy pokazowe i soliści z 8 krajów świata. Choć liczby mówią same za siebie, to na kilka tygodni przed wydarzeniem warto przedstawić gwiazdy, które uświetnią Aerofestival. Zaspokajając ciekawość pasjonatów mocnych lotniczych wrażeń prezentujemy pierwsze zagraniczne grupy i solistów, którzy z pewnością dostarczą niezapomnianych doznań. A to jeszcze nie koniec. Kolejnych informacji spodziewajcie się niebawem!

Baltic Bees

Jedna z atrakcji, która narobi wiele hałasu i przysporzy widzom bólu mięśni szyjnych. Zespół akrobacyjny z Łotwy latający na odrzutowych samolotach szkoleniowych produkcji czeskiej L-39 Albatros. Pomimo, iż zespół jest cywilny, jednak nieoficjalnie reprezentuje łotewskie siły powietrzne, a wszyscy piloci zespołu szkolili się w wojsku. Nie sposób opisać niezwykłej precyzji i zapierających dech w piersiach ewolucji, jakie zespół Bałtyckich Pszczół prezentuje podczas pokazów - to trzeba zobaczyć na własne oczy! Na sezon 2016 piloci z Łotwy przygotowali nowy program, który po raz pierwszy zaprezentują właśnie w Poznaniu.

F-16 Fighting Falcon - Belgian Demo Team

Najpopularniejszy na świecie wojskowy naddźwiękowy samolot wielozadaniowy produkowany w USA od lat 70. XX wieku do dzisiaj. Może być wyposażony w szeroką gamę uzbrojenia: pociski rakietowe, bomby oraz broń jądrową. Jednym z egzemplarzy jakie zobaczymy podczas Aerofestivalu będzie maszyna pokazowa Belgijskich Sił Powietrznych za sterami której zasiądzie Tom “Gizmo” De Moortel - w służbie od 1996 roku, łączny nalot 4400 godzin, w tym 1600 na F-16.

F-16 SoloTurk

Jeden z trzech solowych pokazów amerykańskiego samolotu myśliwskiego wykona dla widzów w Poznaniu ekipa z Turcji. Ich pokazy charakteryzuje wielka żywiołowość, ogromna dawka energii, hałasu i niesamowite efekty wizualne - turecki Fighting Falcon został wyposażony w wyrzutnie flar oraz wytwornice dymu. Szykujcie więc aparaty i zatkajcie uszy!

Saab AJS 37 Viggen

Szwedzki samolot naddźwiękowy myśliwsko-szturmowy produkowany w latach 1970–1990. Cywilnie zarejestrowany egzemplarz o nr seryjnym 37098, który odwiedzi nasze pokazy to wersja AJS przystosowana do rakiet zwalczających okręty oraz zrzutu bomb. Ostatnią misję samolot wykonał w czerwcu 2000 roku, a dzięki staraniu Muzeum Szwedzkich Sił Powietrznych, w marcu 2012 r. został zarejestrowany jako maszyna cywilna i jest prezentowany na pokazach. Za sterami samolotu Stellan Anderson - pilot pokazowy Szwedzkich Sił Powietrznych z nalotem 12 000 godzin (!), na Viggenie lata od 10 lat. Były pilot linii SAS - kapitan DC9, Boeinga 767 oraz 737NG.

Saab 105

Szwedzki dwusilnikowy samolot odrzutowy używany głównie do szkolenia i misji rozpoznawczych produkowany w latach 60. XX wieku. Charakterystyczną cechą samolotu jest umieszczenie foteli pilotów obok siebie, a także usterzenie ogonowe w kształcie litery T. Egzemplarz, który zobaczymy w Poznaniu jest własnością Muzeum Szwedzkich Sił Powietrznych i został zarejestrowany jako cywilny w 2009 roku. Jest to wersja dyspozycyjna, czteromiejscowa, wyposażona w oryginalne, montowane na początku produkcji silniki Turboméca Aubisque (RM 9).

Scandinavian Airshow Wingwalking

Wingwalking czyli spacer po skrzydłach lecącego samolotu wymaga ogromnej odwagi i doskonałego zmysłu równowagi. Szwedzki zespół Scandinavian Airshow przyleci do nas amerykańskim dwupłatowym samolotem rolniczym Grumman G-164 AG-Cat, po skrzydłach którego przespacerują się “kocice”. Aby podnieść adrenalinę wśród widzów, pilot wykona serię beczek i pętli starając się nie zgubić żadnej z pań. Wrażenia - niezapomniane.

Scandinavian Airshow THOR Aerobatic

Pierwszym z cywilnych akrobatów którzy zaprezentują swój kunszt będzie Jacob Hollander ze Szwecji na świeżo zbudowanym dwupłatowym samolocie wyczynowym Pitts-12 THOR. Warto podkreślić, że jest to jedyny taki egzemplarz na świecie, o zmniejszonej masie własnej i zwiększonej mocy silnika. Dwupłatowe skrzydła pozwalają na zwiększenie prędkości obrotowej samolotu podczas wykonywania akrobacji. Jacob jest bardzo doświadczonym pilotem pochodzącym z rodziny o długich tradycjach lotniczych.

Uwe Zimmermann

Kolejny z akrobatów, którzy wystąpią w Poznaniu to ogromnie sympatyczny Niemiec, który tak polubił nasz kraj, że na żonę wybrał Polkę. Uwe Zimmermann jest na co dzień biznesmenem, ale także mistrzem wyścigów motorowych Niemiec. Swoja przygodę z lotnictwem zaczął od szybowców, później przesiadł się na samoloty, a akrobacji uczył się od trenera czeskiej kadry narodowej. Brał udział w wielu zawodach, ale akrobacja w stylu wolnym to jego pasja. Uwe kocha polską publiczność i jest częstym gościem na pokazach w naszym kraju. Co potrafi akrobata - biznesmen - pasjonat za sterami wyczynowej Extry? O tym przekonamy się już w ostatni weekend maja!

The Victors

Piper 28A to maszyna doskonale znana aeroklubom i szkołom lotniczym na całym świecie. Samolot wyposażony jest w relatywnie słaby silnik a zamiast drążka sterowniczego posiada wolant - obydwie te cechy znacznie utrudniają latanie zespołowe. Jednak “Zwycięzcom” z Belgii to nie przeszkadza. Może dlatego, że w skład zespołu wchodzą: pilot-instruktor wojskowy, mechanik lotniczy oraz… inżynier dźwigowy i maszynista kolejowy. Jak sobie radzą? Przekonamy się już niebawem! Zespół wystąpi w naszym kraju po raz pierwszy.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA