Czy poznański Zakład przetrwa? 4 dni i 40 tysięcy złotych do końca zbiórki

Autor: awa, fot. P. Garbowski
REKLAMA

Wciąż pod znakiem zapytania stoi przyszłość Zakładu, ogólnodostępnego warsztatu stworzonego na poznańskich Jeżycach. Na przetrwanie potrzebuje co najmniej 100 tysięcy złotych wsparcia na portalu crowdfundingowym - 4 maja, z czteroma dniami do zakończenia akcji brakuje niemal połowy.

Utworzony na poznańskich Jeżycach Zakład, największa przestrzeń makerspace w kraju, potrzebuje 100 tys. zł na przeprowadzkę ze sprzedanego w listopadzie budynku na ul. Wawrzyniaka do Starej Papierni na ul. Szyperskiej. Emigrację z Jeżyc wymusił inwestor z Warszawy, nowy właściciel kompleksu Poznańskich Zakładów Graficznych.

- Zależy nam na tym, żeby to miejsce dalej funkcjonowało – podkreśla Agata Pakieła z fundacji Animatornia i dodaje: - Warto to kontynuować, bo Zakład to wyjątkowa inicjatywa na skalę Poznania i nie tylko.

Po otrzymaniu wypowiedzenia zarządzający Zakładem obliczyli koszty przeprowadzki, niemałe: samo przewiezienie sprzętu pochłonie ponad 10 tys. zł., do tego dochodzą prace remontowe, elektryka i oświetlenie.

- Zakład jest przestrzenią tworzoną przez ludzi i dla ludzi. Każdy może tu przyjść z pomysłem i zacząć działać. To samo tyczy się finansowania – opowiada Paweł Janowski. – Zakład do tej pory istniał dzięki temu, że osoby, które korzystały z tej przestrzeni, zrzucały się na pokrycie comiesięcznych kosztów. Starczało to na bieżące opłaty, ale działamy jako fundacja non profit i nie mamy w związku z tym żadnych środków inwestycyjnych. Tu pojawia się problem związany z przeprowadzką. Nie mamy w tej chwili zasobów na to, żeby ją opłacić.

Do 8 maja Zakład musi uzbierać min. 100 tys. zł na polakpotrafi.pl. Na polskim portalu crowdfundingowym na razie ma ok. 60 tys. zł z ponad 800 wspierającymi. Za pomoc finansową oferowane są wlepki, torby, kubki, wydruki ale też rozpoznania usterki w sprzęcie elektronicznym, kursy lutowania, obsługi multimetru i wywoływania zdjęć w ciemni. Na najhojniejszych czeka stolik dębowy (2 tys. zł), pięciodniowy pobyt na jachcie Panama z pracownikami Zakładu (2750zł) i drukarka 3D (4 tys. zł wsparcia).

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA