Do kogo trafi Poznańska Nagroda Literacka? Znamy finalistów i laureata!

Autor: Monika Cichowska, fot. M. Cichowska
REKLAMA

5 maja po raz drugi wręczona zostanie Poznańska Nagroda Literacka. Nagroda ufundowana została w 2015 roku przez Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz Rektora UAM prof. Bronisława Marciniaka.

- Poznańska Nagroda Literacka jest jednym z najlepszych sposobów zarówno na promocję miasta, jak i upowszechnianie zainteresowania książką w tych czasach, gdy wiele mówi się o tym, że warto byłoby czytać tych książek więcej. Sam nie potrafię pisać i nie tyle zazdroszczę tym, którzy potrafią się z tym zmierzyć, co przede wszystkim szanuję te umiejętności i podziwiam - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Mam nadzieję, że ta nagroda będzie motywacją i sposobem wypromowania autora, który zostanie laureatem. Same nominacje również są bardzo ważne.

Poznańska Nagroda Literacka przyznawana jest w dwóch kategoriach za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury - Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł oraz za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej dla twórcy, który nie ukończył 35. roku życia - Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys.

Laureatów wyłania Kapituła w składzie: prof. Piotr Śliwiński, (przewodniczący), prof. Inga Iwasiów, prof. Bogumiła Kaniewska, Jarosław Mikołajewski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, prof. Szymon Wróbel.

Laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza jest Erwin Kruk. Do Nagrody-Stypendium im. nominowani zostali: Magdalena Kicińska, Jakub Małecki oraz Marta Olesik.
- Nominowani to autorzy, którzy nie skończyli 35 lat i w dwóch przypadkach są to nieomal debiutanci. Marta Olesik autorka książki "Mieszczanin na górze Moria Siren, nowoczesny podmiot i oswajanie absolutu" o filozofii i dylematach życiowych, sercowych. Napisała książkę, której obecność na tej liście może dziwić. Ktoś może powiedzieć, że jest to książka akademicka i faktycznie ona jest do pewnego stopnia książką akademicką, ale to nie grzech pisać, a tym bardziej czytać takie książki. Poza tym jest to nagroda współfinansowana przez Uniwersytet, więc ten humanistyczny wymiar jest dla nas istotny - mówi prof. Śliwiński, przewodniczący Kapituły. - Magdalena Kicińska napisała reportaż biograficzny o sobie, która winna być tak jak doktor Korczak, a jest prawie nieznana. Stefania Wilczyńska była prawą ręką Korczaka i bez niej wszystko to, co Korczak zrobił i co zapisało go w historii nie byłoby de facto możliwe.

Erwin Kruk urodził 4 maja 1941 roku we wsi Gutfeld (obecnie Dobrzyń, pow. nidzicki na Mazaurach). Zadebiutował w 1958 roku pod pseudonimem Marek Doski wierszem o matce i prozą w tygodniku harcerskim "Na przełaj". Opublikował wiele tomów poezji oraz powieści m.in. "Rysowane z pamieci" (1963), "Na uboczu święta" (1967), "Rondo" (1971), "Łaknienie" (1989), "W cieniu" (1988), "Znikanie" (2005), "Nieobecność" (2015).

Magdalena Kicińska, urodzona 1987 roku, reporterka, współpracowniczka "Dużego Formatu", regularnie publikuje też w "Wysokich Obcasach", "Polityce", "Przekroju", "Elle", "Voyage" oraz kwartalniku "Dialog Pheniben". Absolwentka nauk politycznych na Wydziale Dzinnikarstwa i Nauk Politycznych UW, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistka stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jakub Małecki, urodzony 25 czerwca 1982 roku w Kole. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, tłumacz literatury języka angielskiego. W marcu 2007 roku zadebiutował opowiadaniem "Dłonie na łamach magazynu "Science Fiction, Fantasy i Horror". Opublikował takie opowiadania, jak: "Błędy" (2008), "Przemytnik cudu" (2008), "Zaksięgowani" (2009), "Dżozef" (2011), "Odwrotniak" (2013), "Dygot" (2015).

Marta Olesik, urodzona 1985 roku, filozofka, autorka książki "Mieszczanin na górze Moria Siren Kierkegaard, nowoczesny podmiot i oswajanie absolutu" (2014). Doktorantka SNS PAN, jej zainteresowania filozoficzne obejmują potyczki, aneksje i sojusze na polach filozofii i religii.


Program uroczystości wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej:
Czwartek, 5 maja
godz. 14.00 Wręczenie nagród
UAM Collegium Minus - Aula Lubrańskiego, ul. Wieniawskiego 1
Wstęp: zaproszenia

godz. 18.00 Wieczór autorski laureatów i nominowanych
Sala Wielka CK Zamek
Prowadzenie: Jerzy Sosnowski
Wstęp: zaproszenia i bezpłatne wejściówki dostępne w kasie od 26 kwietnia

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA