Poznańska młodzież i goście z Izraela uczcili pamięć o ofiarach holocaustu

Uczniowie VIII LO im. Adama Mickiewicza, nauczyciele i goście z Izraela wzięli udział w obchodach 73. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uroczyste złożenie kwiatów odbyło się pod obeliskiem upamiętniającym ofiary obozu pracy dla Żydów w Poznaniu, zlokalizowanym przy ul. Królowej Jadwigi.

„Żonkile” – tak nazywa się akcja społeczno-edukacyjna organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która ma na celu kultywowanie pamięci o ofiarach holocaustu na ziemiach polskich. Akcja odbywa się każdego co roku, a rozpoczyna ją składanie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar obozu pracy dla Żydów.

– Myślę, że niewielu ludzi wie, o co tu właściwie chodzi – zauważa Henryk Józefowski, nauczyciel z „Ósemki”. – Ludzie nie wiedzą na przykład, skąd ten pomnik się tu wziął – dodaje i wskazuje dłonią na Stadion im. Edmunda Szyca. – Ten pomnik upamiętnia Żydów, którzy byli tam przetrzymywani i pędzeni do robót przy budowie dróg i innych prac. Obok jest tablica upamiętniająca Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Będzie też tablica wyjaśniająca, kim byli Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, bo niestety wiele osób tego nie wie.

Kwiaty pod obeliskiem przy ul. Królowej Jadwigi złożyli nie tylko nauczyciele i uczniowie z „Ósemki”. Na miejscu pojawili się także goście z Izraela, Ilana i Moti Sagiv.

– Jestem z drugiej generacji holocaustu – przedstawia się Ilana Sagiv. – Moi rodzice byli w Polsce, żyli jako Polacy, nie Żydzi. Uratowali się. Moja ciotka, siostra mojego ojca, walczyła w getcie warszawskim.

Wielu przodków Ilany Sagiv zginęło w czasie wojny w obozach koncentracyjnych i komorach gazowych. Miejsca takie, jak Pomnik Ofiar obozu pracy dla Żydów, są dla niej bardzo ważne. Polskę stara się odwiedzać tak często, jak tylko może.

– Mamy tu fantastycznych przyjaciół – mówi Ilana Sagiv. Zapytana, czy jej zdaniem w Polsce w sposób wystarczający kultywuje się pamięć o holocauście, odpowiada: – Tak i jestem tym bardzo wzruszona. Tu było pół miliona Żydów, oni mieli duży wpływ na Polskę. To bardzo ważna historia i nie wolno jej zapomnieć. Trzeba uczyć jej w gimnazjach, w liceach, trzeba o niej pamiętać.

Wiele okazji ku temu, by lepiej poznać wspólną historię Polaków i Żydów będą mieli uczniowie VIII LO im. Adama Mickiewicza, którzy w ramach akcji „Żonkile” obejrzą premierowy film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Młodzież wysłucha ponadto fragmentów „Kronik getta warszawskiego” Emanuela Ringelbluma oraz wypowiedzi Marka Edelmana, a następnie obejrzy kolejny film, tym razem opowiadający o orkiestrach symfonicznych w obozach koncentracyjnych.

Obchody wybuchy powstania w getcie warszawskim organizowane są w całej Polsce. Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do połowy maja. Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.