Poszukaj swoich korzeni i nie daj się ograniczać przedmiotom

Polski Teatr Tańca w ramach obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski przygotowuje dwuczęściowe przedstawienie w choreografii i reżyserii Pawła Malickiego pt. „Żywa historia. Przedmiot myśli”. Premiera spektaklu odbędzie się 29 i 30 kwietnia na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

“Żywa historia” Pawła Malickiego będzie spojrzeniem na dzieje polskiej państwowości przez pryzmat historii lokalnej. Fabuła spektaklu czerpie wątki z historii powstania miejscowości Skulsk i legend, które narosły wokół najstarszych zabytków gminy. Reżyser chce pokazać fenomen mieszkańców Skulska, ich pasje, ciągłe zaangażowanie w sprawy gminy, zarówno teraźniejsze jak i te najstarsze.
– Temat przyszedł sam, chciałem zrobić coś o tym, co jest mi najbliższe i skąd są moje korzenie – mówi Paweł Malicki. – Chciałem opowiedzieć o tej gminie i jej mieszkańcach jako takiej małej ojczyźnie.

Wśród barwnych postaci, które staną się bohaterami spektaklu znajdą się przede wszystkim: Henryk Buszkiewicz, pasjonat historii i lokalny patriota, Halina Wyderska, emerytowana nauczycielka historii, autorka tekstów o historii lokalnej oraz Armela Nowak, opiekunka Regionalnej Izby Pamięci w Skulsku.

Tytuł spektaklu „Żywa historia” odwołuje się do wciąż aktualnego tematu historii regionu oraz gminy, która żyje i nadaje sens życia mieszkańcom. Widzowie zobaczą, jak istotną rolę w społeczeństwie i każdej społeczności pełnią osoby starsze, które swoją pasją i zaangażowaniem świadczą o roli historii, są „żywą historią”.
– Seniorzy są nośnikami historii, oni wszystko pamiętają i dbają o to – wyjaśnia Paweł Malicki. – Chcę, żeby tancerze w spektaklu byli nośnikami głównych bohaterów, trochę narratorami, ale również wcielili się w skulską społeczność i pokazali ją na scenie.

Bohaterowie spektaklu będą brali czynny udział w procesie jego powstawania, a ścieżkę dźwiękową stanowić będą utwory w wykonaniu lokalnej grupy wokalnej Pogodna jesień. Przedstawienie nie będzie pomnikiem wystawionym lokalnej historii, a spojrzeniem na „żywą historię” z perspektywy młodego artysty, choreografa i tancerza.

Druga część, czyli “Przedmiot myśli” podejmuje temat stosunku ludzi do przedmiotów. Punktem wyjścia do powstania choreografii będą osobiste relacje tancerzy – współtwórców spektaklu – z wybranymi przez nich przedmiotami.
– Chciałem pokazać, jak my odnosimy się do przedmiotów, co przedmioty robią z naszym życiem, zachowaniem – wyjaśnia Paweł Malicki. – Rozmawiałem z tancerzami i okazało się, że dla niektórych ludzi nie ma przedmiotów, z którymi mogliby się utożsamić i byliby z nimi związani. Mogliby te przedmioty w każdej chwili zostawić i to mnie zastanowiło. Czy wynika to z przesytu, a może braku swojego miejsca, bo wiadomo to z miejscem wiążą się przedmioty. Właśnie o tym chciałem powiedzieć, jak człowiek związuje się z przedmiotem, ile taki przedmiot może dla człowieka znaczyć.

“Przedmiot myśli” to spektakl o tym, jak martwe przedmioty zyskują nowe, symboliczne życie, gdy przez szczególny kontekst, przeszłość, wspomnienia nabierają szczególnego znaczenia dla właścicieli. Drugą podstawą inspiracyjną dla przedstawienia są wiersze Zbigniewa Herberta z tomu „Studium przedmiotu”, w szczególności „Przedmioty” oraz „Studium przedmiotu”.

Premierze towarzyszyć będzie wystawa pamiątek udostępnionych z prywatnych zbiorów mieszkańców gminy Skulsk związanych z historią regionu nierozerwalnie związanego z początkami państwa polskiego.

Premiera: 29 i 30 kwietnia, godz. 20.00, Hala MP2 na MTP
Bilety: 20/40 zł

Choreografia i reżyseria: Paweł Malicki
Muzyka: Krzysztof „Wiki” Nowikow
Multimedia: Daniel Stryjecki
Kostiumy/scenografia: Adriana Cygankiewicz
Światło: Ewa Garniec
Obsada: tancerze Polskiego Teatru Tańca
Śpiew: grupa wokalna Pogodna jesień