Aquanet Jazz Festival: Poznań stolicą polskiego jazzu

Rusza kolejna, wiosenna odsłona Ery Jazzu. W ramach imprezy zagrają m.in. najprzystojniejszy swingowy artysta świata i najbardziej oryginalny gitarzysta od czasów Jimiego Hendriksa. Może to oznaczać jedno: w najbliższych dniach Poznań będzie polską stolicą jazzu.

Znany i lubiany festiwal Era Jazzu na dobre wraca do Poznania z nowym sponsorem i nowa nazwą: Aquanet Jazz Festival. Najważniejsze pozostaje jednak bez zmian – niezwykły klimat, mnóstwo koncertów i jeszcze więcej jazzowych brzmień. O ich różnorodność i jakość zadbają najlepsi polscy i zagraniczni wykonawcy, którzy w dniach od 13 do 18 kwietnia będą występować w stolicy Wielkopolski.

Wśród gości zaproszonych na festiwal pojawią się m.in. grupa Get The Blessing, czyli rockmani z popularnych zespołów Radiohead i Portishead. Jak sami przyznają, jazz grają dla tzw. higieny. Oprócz nich Poznań odwiedzą także: Anthony Strong, wokalista nazywany najprzystojniejszym swingowym artystą świata, James Blood Ulmer, zdaniem wielu najbardziej oryginalny gitarzysta od czasów Jimiego Hendriksa, uwielbiana przez krytyków Deborah J. Carter i China Moses, nowa gwiazda jazzu i muzyki soul.

Za dobór artystów na Aquanet Jazz Festival swoim ogromnym doświadczeniem, osłuchaniem i autorytetem ręczy Dionizy Piątkowski, wybitny krytyk muzyczny i zarazem dyrektor festiwalu.

– Staram się konstruować imprezę inną niż wszystkie – przyznaje Piątkowski. – Era Jazzu z ogromnym dorobkiem koncertowym zaprezentowała dotąd wielu największych innowatorów jazzu i gwiazdy tej muzyki. Naszym pomysłem jest teraz pokazywanie tego, co najważniejszego dzieje w jazzowym świecie i prezentowanie artystów, którzy nieczęsto pojawiają się na naszych estradach.

– W ramach Ery Jazzu przygotowujemy także kilka projektów specjalnych – kontynuuje Dionizy Piątkowski. – Najważniejszy to koncert Chico Freemana wraz z poznańskimi muzykami i premiera koncertowa jego najnowszej płyty. Amerykański saksofonista Chico Freeman należy do najznamienitszych instrumentalistów nowoczesnego jazzu. Pochodzi ze słynnego “klanu Freemanów”, rodzinnej elity chicagowskiego jazzu, którą tworzą wybitni i legendarni artyści.

Inne projekty specjalne przygotowane na potrzeby festiwalu to projekt „komedowski” opracowany przez Macieja Fortunę i Krzysztofa Dysa oraz koncert laureata nagrody Era Jazzu 2015, gitarzysty Dawida Kostki, o którym dyrektor Aquanet Jazz Festival wypowiada się z dużym szacunkiem: – Dawid już dzisiaj jest wirtuozem jazzowej gitary.

Festiwalowe koncerty będą odbywać się w poznańskich salach, klubach i restauracjach, a dokładniej: w Operze, CK Zamek, w klubie Blue Note i restauracji Piano Bar.

– Jazz ma to do siebie, że nie jest zamknięty, nie jest to muzyka rockowa, gdzie każdy musi znać swoje miejsce w szeregu – komentuje Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. – Wspieramy Erę Jazzu, ale w taki sposób, by pamiętała o Poznaniu, by nie była oknem wystawowym z zagranicznymi artystami.

Pierwsza Era Jazzu miała miejsce w 1998 r. Do tej pory w festiwalu wzięli udział m.in. Herbie Hancock, Keith Jarrett, Diana Krall i Marcus Miller.