Nowoczesny patriotyzm. Ryszard Petru znów odwiedzi Poznań

Autor: MC, fot. archiwum
REKLAMA

Dwudziestu dziewięciu posłów Nowoczesnej na czele z Ryszardem Petru przybędą do Poznania dzień przed Zgromadzeniem Narodowym. W czwartek, 14 kwietnia zamanifestują, ale tym razem nie w obronie demokracji. - Chcemy zamanifestować naszą miłość do ojczyzny i pokazać w jaki sposób można okazywać przywiązanie do naszego kraju. Będzie również podpisana deklaracja nowoczesnego patriotyzmu - przekonuje posłanka Nowoczesnej Joanna Schmidt.

Po raz pierwszy w historii Polski Zgromadzenie Narododowe odbędzie się poza stolicą. 15 kwietnia parlamentarzyści zbiorą się w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich, by uczcić jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. W uroczystości wezmą udział m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, przedstawiciele parlamentów państw europejskich, a także Nuncjusz Apostolski w Polsce Abp. Celestino Migliore.

Dzień wcześniej na placu Wolności odbędzie się spotkanie partii Nowoczesna, która chce pokazać, czym jest nowoczesny patriotyzm.
- 14 kwietnia zapraszamy na manifestację o nowoczesnym patriotyzmie. Manifestacja odbędzie się na placu Wolności, który jest symbolicznym miejscem dla całej Wielkopolski - mówi Joanna Schmidt. - Będzie to spotkanie otwarte dla wszystkich mieszkańców Wielkopolski. Wiemy, że przybędą do nas także osoby spoza Wielkopolski, z różnych województw. Ma to charakter ogólnokrajowy. Chcemy pokazać, że jest to specyficzny czas dla Polski i Europy, kiedy bardzo potrzebna jest pozytywna energia, a budowanie to znaczy łączenie i wspólne dobro naszego kraju.

Manifestacja ma być nawiązaniem do uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski.
- Chcemy nawiązać do uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski, stąd ta data. 15 kwietnia jest Zgromadzenie Narodowe w Poznaniu, będziemy gościć posłów, senatorów i prezydenta - wyjaśnia Joanna Schmidt. - Dzień wcześniej chcemy nawiązać do symboliki wejścia Polski do Europy chrześcijańskiej. Wtedy zaczęła się ta państwowość Polski, która trwa do dzisiaj i chcemy bardzo mocno podkreślić nasze korzenie i wartości europejskie.

Nowoczesny patriotyzm - czyli jaki?
- Patriotyzm ma być wesoły, nowoczesny. Często podkreślam, że jestem seniorem w klubie Nowoczesna i pamiętam patriotyzm z moich młodych lat i ten patriotyzm już wtedy był bardzo radosny, szczególny - mówi Marek Ruciński, poznański ortopedia i poseł Nowoczesnej. - To był patriotyzm, który łączył i nigdy nie dzielił. W tamtych czasach oczywiście był jeden wspólny wróg i walczyliśmy o ustrój, a dzisiaj są takie dni, że znów trzeba o ten ustrój walczyć. Miejsce naszego spotkania jest szczególne, ponieważ dla Wielkopolan plac Wolności to miejsce, gdzie zwycięscy żołnierze Powstania Wielkopolskiego składali przysięgę, a więc tych symboli jest kilka.

Na Zgromadzeniu Narodowym w Poznaniu prezydent Duda wystąpi z orędziem, po którym zaprezentowane zostanie Oratorium 966.pl, przygotowanie specjalnie z okazji Jubileuszu. Jak będzie wyglądało spotkanie z posłami Nowoczesnej?
- Będą przemówienia lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, wystąpienia historyczne nawiązujące do okresu sprzed 1050 lat, jaką drogę przez te ponad 1000 lat przeszła Polska, co się działo z naszym państwem kiedy był bliżej Europy a co się działo, kiedy się odsuwał - mówi Joanna Schmidt. - Powiemy jako przedstawiciele Nowoczesnej, wielkopolscy posłowie, czym dla Wielkopolan jest patriotyzm, jak my postrzegamy miłość i oddanie dla ojczyzny.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA