Poznań, jakiego już nie ma - 50. lat temu trolejbusy zniknęły z ulic Poznania

Autor: PG; fot. wieczorkiewicz.org
REKLAMA

Starsi poznaniacy być może pamiętają, młodsi niekoniecznie, ale był taki czas, kiedy po stolicy Wielkopolski jeździły trolejbusy. W tym roku mija 50.lat odkąd te niezwykłe pojazdy zniknęły z ulic Poznania.

Samochodem, rowerem, autobusem, tramwajem lub pieszo – tak dziś poznaniacy poruszają się po swoim mieście. Dawniej do listy tej można było dopisać jeszcze jeden środek transportu: trolejbus.

Pierwsza linia trolejbusowa została uruchomiona w Poznaniu 12 lutego 1930 r. o godz. 11.00. Jej poświęcenia dokonał ks. Antoni Chilomer, a na uroczystości otwarcia pojawili się urzędnicy wojewódzcy i miejscy. Początkowo trolejbusy kursowały trasą od Rynku Śródeckiego do ul. Wiejskiej. Obsługiwały ją angielskie pojazdy (jeden o pojemności 30 pasażerów i 2 podwozia, na których zbudowano pojazdy z 60 miejscami). Ze względu na brak szyn nazywano je wówczas „biednymi tramwajami”.

W latach 1939-1944 powstały kolejne dwie linie: od Rynku Śródeckiego na os. Warszawskie oraz na lotnisko na Ławicy.

Choć w czasie wojny tabor uległ uszkodzeniu, po wyzwoleniu miasta stopniowo przywracano kursowanie trolejbusów. Pod koniec lat 40. Funkcjonowały już 4 linie (czwarta na trasie Dworzec Poznań Garbary – Naramowice). W 1950 r. uruchomiona została kolejna, kursująca między ul. Pułaskiego a ul. Umultowską.

Mimo że trolejbusy mocno zżyły się ze stolicą Wielkopolski, a jej mieszkańcy chętnie z nich korzystali, od roku 1966 rozpoczęto stopniowe zastępowanie trolejbusów autobusami. 29 marca 1970 r. – 50 lat temu – zlikwidowano ostatnią działającą w Poznaniu linię 103.

Co ciekawe, w ostatnich latach był w Poznaniu pomysł, by przywrócić komunikację trolejbusową w mieście. Proponowana linia miała prowadzić na… Naramowice. Pomysł nie spotkał się jednak ze zbyt dobrym przyjęciem. Sceptycy argumentowali swoje stanowisko tym, że takie rozwiązanie wiązałoby się z trudnościami natury technicznej. Zainteresowanych odsyłamy do artykuły red. Lilii Łady „Naramowice: tramwaj czy… trolejbus?” (przejdź do artykułu).

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA