Szybsza diagnostyka i niższe koszty w poznańskich szpitalach

To główne korzyści informatyzacji szpitali. Poznań wraz z samorządem województwa zainaugurował właśnie projekt, którego celem jest wdrożenie w placówkach służby zdrowia Systemu Informacji Medycznej, który umożliwi m.in. elektroniczny obieg dokumentacji medycznej pacjentów.

Chęć uczestnictwa w projekcie zadeklarowały wszystkie szpitale powiatowe, wojewódzkie oraz miejskie z terenu województwa wielkopolskiego. Informatyzacja w znacznym stopniu poprawi bowiem funkcjonowanie oraz jakość opieki medycznej w placówkach. Lekarze zyskają dostęp do dokumentacji medycznej pacjentów wytworzonej w innych szpitalach. Za pomocą jednego kliknięcia będą mogli uzyskać informacje m.in. o tym, jakie leki pacjent zażywa, w jaki sposób przebiegało dotychczasowe leczenie czy też jakie badania przeszedł. Dzięki temu będą mogli szybciej postawić diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie.

System umożliwi też zdalną konsultację z lekarzami z innych szpitali, które będą uczestnikami projektu. – Pacjent będzie bezpieczniejszy, a leczenie będzie przebiegało sprawniej. Bardzo ważna jest możliwość konsultacji medycznej z innymi szpitalami – mówi Łukasz Judek z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP – Ale informatyzacja oznacza też oszczędności finansowe. Nie będzie trzeba powtarzać niektórych badań, które często są kosztowne, takich jak rezonans magnetyczny np. Wyniki będą dostępne we wszystkich placówkach, które będą w systemie.

Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Zdrowia, wszystkie województwa powinny być gotowe do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej od 1 stycznia 2018 roku. Wielkopolska jest w skali kraju pierwszym i jak na razie jedynym regionem, który rozpoczął prace nad wdrażaniem Systemu Informacji Medycznej. W najbliższym czasie rozpocznie się audyt szpitali, którego celem jest określenie potrzeb placówek w zakresie wyposażenia w niezbędną infrastrukturę.

Umowę partnerstwa podpisało z samorządem województwa 28 powiatów oraz 4 poznańskie placówki medyczne. Zaangażowane w projekt będą też 23 szpitale wojewódzkie. Oznacza to, że w perspektywie zinformatyzowane zostaną wszystkie jednostki medyczna na terenie województwa. Całkowita wartość projektu wynosi 75 mln zł. Jego wdrażanie będzie finansowane w 85% ze środków Unii Europejskiej.