Masz firmę? Miasto da ci… przestrzeń z biurkiem

Już wkrótce młodzi przedsiębiorcy z Poznania zyskają niezwykłe wsparcie – miasto stworzy dla nich biuro co-workingowe w samym centrum miasta. W ten sposób zostanie wykorzystana część przestrzeni nowego biurowca powstającego na ulicy Za Bramką.

Przestrzeń co-workingowa w Poznaniu nie jest nowością – na tej zasadzie działa już kilka biur, podnajmujących część swych podwoi na dni albo na konkretne godziny. Są to jednak inicjatywy prywatne i czysto komercyjne. Przestrzeń, którą przygotują dla młodych przedsiębiorców miejscy urzędnicy, ma być czymś więcej.

– To będzie miejsce pracy wspólnej przede wszystkim dla młodych przedsiębiorców, dla tych naszych startupów, ale nie tylko – przekonuje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Również będziemy chcieli, by doświadczony biznes mógł dzielić się tu swoimi pomysłami, żeby to było miejsce, gdzie młody przedsiębiorca będzie mógł się czegoś nauczyć, ale gdzie będzie kooperował z innymi.

Przestrzeń w biurowcu przy ulicy Za Bramką będzie miejscem otwartym i łatwo dostępnym dla każdego. Członkostwo będzie bezpłatne i da możliwość udziału w organizowanych na miejscu spotkaniach czy też wydarzeniach, ponieważ w tej przestrzeni będą też sale szkoleniowo-konferencyjne.

Skąd w ogóle pomysł na taką formę działalności? Złośliwi zapewne stwierdzą, że jest to sposób na szybkie wypełnienie przestrzeni biurowca Za Bramką, który w normalnych warunkach trzeba by „wypełniać” firmami na wolnym rynku. Z drugiej jednak strony – powierzchnia biurowca wynosi 4,3 tys. m2, a miejskie biuro co-workingowe zajmie jedynie 650 m2. Urzędnicy podają jeszcze kilka powodów, przeczących „złośliwej” tezie.

– Ta przestrzeń jest rozwinięciem tych przestrzeni, które zbudowaliśmy częściowo na Dębcu, w ramach Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego – wyjaśnia Grzegorz Michalski, prezes miejskiej spółki WCWI, odpowiedzialnej za PPNT oraz biurowiec Za Bramką. – To będzie inna forma tego pomysłu, który nazywamy parkiem technologicznym w wersji rozproszonej.

Z kolei Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, przekonuje:
– Co roku w Poznaniu powstaje ponad 9 tys. podmiotów gospodarczych, co oznacza, że pewni dwa razy tyle osób myśli o własnym biznesie. Dla tych osób my na co dzień świadczymy usługi doradcze i informacyjne. Teraz chcieliśmy stworzyć też miejsce, gdzie takie osoby będą mogły się spotkać, skorzystać ze szkoleń, mentoringu czy warsztatów, wymienić się wiedzą i tworzyć własne pomysły biznesowe. Chcemy, żeby ta wiedza tutaj buzowała.

Przestrzeń co-workingowa w biurowcu Za Bramką ma być gotowa na przełomie 2016 i 2017 roku. Wcześniej, bo już w czerwcu 2016 roku budynek ma być oddany do użytku – parking podziemny ma być otwarty w pierwszej kolejności.