Przedświąteczne porządki na cmentarzu

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Nic więc dziwnego, że wielu z nas już dziś zaczyna przedświąteczne porządki, nie tylko w swoich mieszkaniach, domach i przydomowych ogródkach, lecz również na grobach naszych bliskich. Jeśli i Ciebie rosnące temperatury i świecące coraz chętniej słońce zachęcają do coraz dłuższych spacerów, może warto wybrać się na cmentarz, zamieść liście, usunąć chwasty i wyczyścić nagrobek przed świętami? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić to właściwie, by na grobie nie pozostały brzydkie odbarwienia czy by zwyczajnie go nie zniszczyć, koniecznie zapoznaj się z naszym materiałem. Podpowiemy w nim też co zrobić, gdy przez zimę popękał i co radzą w takiej sytuacji fachowcy.

//

Czy czyszczenie nagrobków jest skomplikowane?

Choć wydawać by się mogło, że wyczyszczenie płyty nagrobnej nie jest sprawą wysoce skomplikowaną, na rynku istnieje bowiem tyle różnych środków do czyszczenia i pielęgnacji grobów, podczas ich kupowania i stosowania musisz być szczególnie ostrożny. Nie wszystkie bowiem środki chemiczne nadają się do wyczyszczenia nagrobka. Każdy materiał użyty do budowy pomnika jest inny, dlatego, jak mawiają kamieniarze z wieloletnim doświadczeniem, do każdego kamienia trzeba dostosować inną metodę czyszczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się jaką, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią naszego materiału.

Nagrobki granitowe i z lastrico

Większość z nas podczas stawiania pomnika decyduje się na nagrobki granitowe. To dobrze, bo są one nie tylko trwałe, ale również niezwykle proste w czyszczeniu. Do och pielęgnacji wystarczy mokra szmatka z odrobiną płynu do naczyń. Taka metoda pozwoli doczyścić zabrudzenia i nie wywoła żadnych dziwnych reakcji na płycie, która czyszczona pastą mogłaby pozostawić na pomniku trwałe, trudne lub niemożliwe do usunięcia plamy. Przy ich pomocy wyczyścimy za to nagrobki z lastrico. Możesz do ich pielęgnacji bez obaw wybierać produkty takie jak pasta, proszek do szorowania czy pianka. Nie zapominaj jednak by po każdym tego typu zabiegu spłukać cały środek wodą, aby nie uszkodził pomnika.

Drobne naprawy nagrobka

Ostatnią kwestią, którą możesz się zająć tuż po umyciu pomnika, jest wyczyszczenie zaśniedziałych liter nagrobnych. Jeśli są metalowe, możesz kupić specjalną pastę lub preparat do czyszczenia (zwróć uwagę na to, czy nie zawiera składników tłustych ani żrących – te mogą zniszczyć na trwałe sam nagrobek) metalu. Jeśli natomiast nagrobek wymaga większych napraw (coś się ukruszyło lub złamało), czym prędzej udaj się do zakładu kamieniarskiego, takiego jak http://nagrobki-granitex.pl/, który jeszcze przed świętami upora się z problemem. Spiesz się jednak – w tym gorącym okresie wiele osób korzysta z usług lokalnych producentów nagrobków, możesz się więc dziwić, gdy okaże się, że nie ma już wolnych terminów. Wtedy pozostanie Ci tymczasowe łatanie dziur i przykrycie ubytku, w oczekiwaniu na profesjonalistę.