Szaletowe zmiany na Starym Mieście - będzie lepiej?

Autor: KyN, fot. ROSM
REKLAMA

Toalety w Poznaniu są potrzebne - co do tego nie ma wątpliwości. Mimo że na ulicach od czasu Euro 2012 stoją automatyczne szalety miejskie, to jednak wciąż w w wielu miejscach występuje problem zanieczyszczania przestrzeni publicznej. Na szczęście w tym roku na Starym Mieście sytuacja ulegnie poprawie. Jak?

Ustawienie automatycznej toalety to nie taka prosta sprawa - nie może ona stanąć tam, gdzie nie ma ludzi. Najlepiej więc, by to właśnie mieszkańcy decydowali o lokalizacji tego typu przybytków. Z takiego założenia wyszła także Rada Osiedla Stare Miasto.

W konsultacjach przeprowadzonych przez tę radę najwięcej propozycji dotyczyło okolic łąk nad Wartą. Choć miasto ustawiło pod mostami kilkanaście toi-toi, to w tym fragmencie Poznania nie było dotąd żadnego szaletu, który - nie ma co ukrywać - oferuje o wiele większy komfort (choć nie jest darmowy).

- Mamy nadzieję, że budowę toalet na terenach nadwarciańskich uda się szybko zrealizować, jeszcze przed rozpoczęciem wiosenno–letniego sezonu. Dwa szalety pojawią się w pobliżu nowego parku w Starym Korycie, kolejny przy ulicy Grobla, w pobliżu Mostu Św. Rocha. Pozwoli to bardziej ucywilizować wypoczynek poznaniaków nad rzeką i zadbać o ekologię i porządek – mówi Zbigniew Burkietowicz, przewodniczący Zarządu Osiedla Stare Miasto.

Rada Osiedla Stare Miasto na podstawie wniosków mieszkańców w uchwale wskazała także kolejne lokalizacje. Propozycje dotyczyły przede wszystkim miejsc wypoczynku: ul. 3 maja (w pobliżu Placu Wolności – (toaleta dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych), przy Solnej  od strony Ogródka Jordanowskiego, u zbiegu Garbar i ul. Stawnej (w sąsiedztwie stacji rowerów miejskich), na terenie Parku Marcinkowskiego (od strony ul. Towarowej) oraz w pobliżu Cytadeli (u zbiegu al. Niepodległości i Armii Poznań). Radni mają nadzieję na realizację tych propozycji w kolejnych latach.

Rada Osiedla wskazała również na potrzebę usytuowania toalet w rejonie ul. Św. Marcin. Automatyczne szalety mają zostać uwzględnione w planach rewitalizacyjnych śródmieścia.

Miasto przygotowało także projekty szaletów modułowych, które można umieścić w budynkach. To mogłoby zwiększyć liczbę publicznych toalet. Rozwiązanie nie podoba się jednak mieszkańcom, którzy niechętnie widzieliby je pod swoimi oknami. Rada Osiedla nie poparła takich lokalizacji.

- Sporo skarg mieszkańców okolic Starego Rynku dotyczy zanieczyszczonych bram i klatek. To niestety, kwestia kultury. Klienci restauracji, kawiarni, pubów czy letnich ogródków mają przecież do dyspozycji bezpłatne toalety w lokalach, jest też szalet miejski – zaznacza Zbigniew Burkietowicz.

Radni mają nadzieję, że bazując na doświadczeniu z ubiegłych lat, podczas sezonu letniego na Starym Rynku miejski szalet będzie bezpłatny, dobrze oznakowany, a czas jego funkcjonowania wydłużony zostanie do późnych godzin nocnych.

Sławomir Cichocki, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Osiedla podkreśla:
- Dzięki bezpłatnym toaletom na Starym Rynku w godzinach wieczornych i nocnych każda z osób licznie odwiedzających ścisłe centrum Poznania będzie miała możliwość korzystania z tego przybytku. Nie będzie już zatem pretekstów do zanieczyszczania bram, zaułków i klatek schodowych, co i tak nawet w przypadku braku bezpłatnych ubikacji w żadnym zakresie nie może być tolerowane i nie może być żadnym usprawiedliwieniem. To kwestia kultury, poczucia estetyki i porządku. Niestety jest z tym źle na Starym Mieście.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA