Edukacja na targach - będą szkoły, motyle i… wirtualna rzeczywistość

Autor: KyN, fot. archiwum
REKLAMA

Solidny program z wieloma wydarzeniami - tak w skrócie można podsumować to, co przygotowują organizatorzy XX Targów Edukacyjnych, które odbędą się od 18 do 20 marca w Poznaniu. Tematem przewodnim będzie sposób na edukację XXI wieku.

Zielona tablica - na tym niegdyś zaczynała się i… kończyła lista pomocniczych przedmiotów dydaktycznych, do jakich standardowo mieli dostęp nauczyciele i uczniowie. Od czasu do czasu wyciągano mikroskopy czy globusy, które traktowano niemal jak relikwie. Jeżeli zaś uczniowie mieli szczęście, to nauczycielom udawało się zarezerwować salę z telewizorem i magnetowidem, dzięki czemu można było oglądać filmy edukacyjne.

Tak jeszcze niedawno wyglądała nauka w szkołach. Obecnie w salach coraz częściej jest nowoczesny sprzęt, a tablice interaktywne już nikogo nie dziwią. Co jeszcze czeka naszą rodzimą edukację? Tego będzie można się dowiedzieć na XX już edycji Targów Edukacyjnych.

Impreza odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, i już sam ten fakt jest podkreśleniem rangi wydarzenia.
- To nie są targi kontraktacyjne czy „eventowe” jak Game Arena, ale są to targi społeczne - podkreśla Przemysław Trawa, prezes MTP.

Społeczne - a wiec także darmowe, co jest bardzo ważne, ponieważ każdy będzie mógł przyjść na te targi i poszukać czegoś dla siebie. Uczniowie znajdą m.in. stoiska szkół i uczelni, natomiast nauczyciele - specjalistyczne prelekcje na temat dydaktyki.

Jednak „społeczność” targów przejawia się w jeszcze innym aspekcie:
- Uważam, że to bardzo dobre narzędzie do obniżania wskaźnika bezrobocia w Wielkopolsce - podkreśla Marzena Wodzińska, członek zarządu województwa wielkopolskiego. - W Wielkopolsce poziom bezrobocia spada, ale szczególnie cieszy spadek bezrobocia wśród osób młodych.

Gdzie tu jest związek? To proste - na targach zaprezentowana będzie oferta ponad 200 placówek edukacyjnych: publicznych i niepublicznych szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, policealnych i wyższych oraz innych instytucji dydaktycznych, działających na różnych poziomach nauczania i w różnych obszarach edukacyjnych. Będą m.in. wszystkie uczelnie publiczne z Poznania (oprócz Akademii Muzycznej), a także z innych miast. Po raz pierwszy będzie też Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa. Nie zabraknie uczelni z zagranicy - swój udział zapowiedziało 13 uczelni wyższych z Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii i Niemiec.

Specjalną strefą będzie Laboratorium Szkoły Przyszłości przygotowane przez specjalistów z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w ramach Salonu Wyposażenia Szkół i Przedszkoli (będącego częścią targów). Organizatorzy będą tam zachęcać do eksperymentowania i poszukiwania odpowiedzi poprzez korzystanie z nowoczesnych pomocy dydaktycznych.
- Będzie można odwiedzić „cave”’a, czyli przestrzeń, gdzie można się zanurzyć w wirtualną rzeczywistość. Oprócz tego zaprezentujemy urządzenia Oculus Rift ze specjalnym programem, przedstawimy nasze programy do nauki programowani, a także specjalną piaskownicę do nauki - zapowiada Zbigniew Kardasiński, przedstawiciel PCSS.

Atrakcji będzie znacznie więcej - częścią targów będzie m.in. Dzień Motyla, czyli święto wrażliwości organizowane już od kilku lat przez wolontariuszy poznańskiego Hospicjum Palium. Dominować będzie jednak edukacja. Nauczyciele będą mogli wziąć udział w wielu warsztatach i panelach dyskusyjnych (m.in. na temat lekcji przyrody i biologii w wielkopolskich zabytkach, etyki czy zwierząt w szkole), zorganizowane zostaną także punkty konsultacyjne Europejskiego Funduszu Społecznego oraz programu Erasmus+, a także ekspozycja Eko Forum, prezentujące nieformalną edukację ekologiczną.

Targi odbędą się w dniach 18-20 marca. Wstęp na targi jest bezpłatny!

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA