Nagrody Top Design na arena Design rozdane!

Do konkursu Top Design na arena Design co roku wybierane są projekty, które w znaczący sposób wpłynęły na technologiczny i estetyczny rozwój polskiego wzornictwa. 8 marca podczas uroczystej gali rozdania nagród, po długich obradach jury wyłoniono zwycięzców. Te najwyższe wyróżnienia otrzymały aż dwie wielkopolskie marki meblowe: Noti za siedziska Tulli projektu Tomka Rygalika oraz VOX za system modułowych regałów Balance projektu Joanny Leciejewskiej i Wiktorii Lenart.

Konkurs Top Design Award to jeden z najważniejszych wydarzeń podczas arena Design i jedna z najważniejszych wyróżnień dla projektantów i marek w Polsce. Konkurs docenia najnowsze, kreatywne rozwiązania technologiczne i projektowe, wskazuje także na potrzebę ścisłej współpracy producenta i projektanta, pozwalającej osiągnąć wysoką pozycję także na rynku międzynarodowym. W tym roku produkty do konkursu można było zgłaszać aż w szesnastu grupach tematycznych. Do finału trafiło 26 obiektów.

VOX i Noti zostały docenione w dwóch, niezwykle ważnych kategoriach. W przestrzeni domowej triumfował system modułowych mebli Balance zaprojektowanych dla marki VOX przez duet projektantek Wiktorię Lenart i Joannę Leciejewską. Z kolei w kategorii biurowej innowacyjne krzesła Tulli projektu Tomka Rygalika dla firmy Noti. To dwa totalnie różne projekty, ale oba w pewien sposób przełomowe. Odważne w formie i eksperymentalne technologicznie, dlatego też zostały docenione przez jury w składzie: Bogumiła Jung – przewodnicząca jury konkursu, projektantka i prezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, Marek Adamczewski – projektant, kierownik katedry Projektowania Produktu na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, właściciel studia projektowego Marad Design, Marek Owsian – projektant i dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Dominika Drezner – absolwentka Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego i Architektury Wnętrz, laureatka nagrody Red Dot 2013, Mikołaj Wierszyłłowski – absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, właściciel pracowni Wierszyłłowski i Projektanci, Daria Burlińska – projektantka i właścicielka studia projektowego DBWT, Maria Jeglińska – projektantka i założycielka Biura Projektowania i Badań, Małgorzata Szczepańska – redaktor naczelna magazynu Elle Decoration, Wojciech Trzcionka – dyrektor wydawniczy magazynu DesignAlive.

Balance – system regałów, które projektujesz sam

Balance to system, którego wygląd i funkcje zależą wyłącznie od naszej wyobraźni, a brak kłopotliwego montażu sprawia, że śmiało możemy mówić o przełomie w dziedzinie składania mebli. Poszczególne elementy nakładamy na siebie i łączymy za pomocą specjalnej maty, bez użycia śrub czy wkrętów. Jedyną pracą jaką trzeba wykonać jest sklejenie boków skrzynek i organizerów oraz ustawienie ich w wybranej konfiguracji. W skład systemu wchodzą gotowe elementy do indywidualnego konstruowania regałów, komód, szafek i biurek. Do wyboru mamy dwie długości półek, blat biurka, trzy rodzaje organizerów oraz 20 skrzynek – większych, mniejszych, otwartych lub zamkniętych.
– Balance był prawdziwie szalonym pomysłem. Tworząc ten koncept całkowicie zburzyłyśmy tradycyjnie pojmowaną formę mebla, rozłożyłyśmy ją na czynniki pierwsze i to właśnie odbiorcy pozwoliłyśmy na jej indywidualnie „projektowanie”.  Byłyśmy przekonane, że niezwykle trudno będzie przekonać jakąkolwiek markę do wprowadzenia tego projektu na rynek. VOX nam w tej kwestii bardzo zaufał, podjął projektowe ryzyko i pozwolił na technologiczne i formalne eksperymentowanie w trakcie tworzenia poszczególnych elementów systemu. W końcu okazało się, że Balance jest na tyle elastyczny, że estetycznie i funkcjonalnie wpisuje się nie tylko w charakter wnętrz biurowych, ale ku naszemu zaskoczeniu, przede wszystkim we wnętrza domowe – komentuje Joanna Leciejewska.

Prostota systemu Balance sprawia, że w każdej chwili możemy dołożyć kolejne elementy, zmienić kształt mebla lub zbudować z niego dwie inne bryły.  
– Po dopracowaniu wszystkich szczegółów systemu i wypuszczeniu go na rynek czułyśmy, że nasz eksperyment projektowy przechodzi wielki „sprawdzian”. Kolejne jego etapy Balance przechodził jednak pomyślnie: odbiorcy docenili wolność jaką daje w tworzeniu indywidualnych rozwiązań i aranżacji. Teraz zdaliśmy także kolejny „egzamin” – nagroda Top Design to dla nas ogromne wyróżnienie i dowód na to, że warto realizować nawet te najśmielsze i najbardziej szalone pomysły – dodaje Wiktoria Lenart.

Balance w wyraźny sposób obrazuje także nową strategię komunikacyjną marki VOX, której hasło mówi, że „Wolność zaczyna się w domu”. Hasło nawiązuje do wolności w różnych jej wymiarach —  wolności wyboru, wolności stylu życia, wreszcie wolności w projektowaniu swojej przestrzeni mieszkalnej. VOX chce tę wolność wyrażać w podejściu do projektowania – zamiast pojedynczych oderwanych od siebie stylistycznie produktów do aranżacji, proponuje cały koncept wnętrz, od podłóg, drzwi, ścian, po meble i dekoracje. Wszystko spójne stylistycznie i dostępne w salonach VOX. Zamiast standardowych rozwiązań, inspiruje do tego, jak stworzyć swoje wnętrze, w którym każdy może poczuć się wolny, totalnie u siebie.

Przestrzeń biurowa od najlepszych projektantów

Noti to marka dla której od samego początku istnienia nadrzędną wartością jest design. Współpracując z najlepszymi w Polsce projektantami, a także studentami uczelni artystycznych i projektowych oraz młodymi designerami, marka nie raz sięgała po najważniejsze nagrody wzornicze w Polsce (must have, Top Design) i na świecie (Red Dot Design Award). Do konkursu Top Design 2016 zostały nominowane aż trzy projekty wielkopolskiej marki: sofa Sosa proj. Piotra Kuchcińskiego, siedzisko Rollo proj. Katarzyny Okińczyc oraz fotel Tulli od Tomka Rygalika. Ostatni z wymienionych projektów został nominowany w kategorii biuro i otrzymał najwyższe wyróżnienie.

Forma Tulli jest jednocześnie efektowna, a zarazem nieskomplikowana. Jej charakterystycznym elementem są subtelnie rozchylone podłokietniki. Jest ona także próbą zachowania ciągłości polskiej myśli projektowej w meblarstwie dyskretnie odnosząc się do fotela Tulipan projektu Teresy Kruszewskiej z 1973 roku. Innowacyjność fotela i istota systemu TULLI polega na precyzyjnie wymodelowanej ergonomicznej formie powstałej w technologii rotomouldingu wykorzystanej na dwa sposoby. Jako kompletnego siedziska z przeznaczeniem na zewnątrz, jak i jako rdzenia dla wersji tapicerowanej skierowanej do wnętrz. Dodatkowy podział formy na dwa moduły pozwala na wykorzystanie dodatkowych, uzasadnionych względami użytkowymi kombinacji, alternatywnych stalowych podstaw oraz drewnianych nóżek. Tulli może być elementem wyposażenia przestrzeni publicznych, jak i atrakcyjnym meblem eventowym, festiwalowym, targowym.  

W domu znajduje swoje miejsce w ogrodzie, na tarasie, a wykończony tkaniną – w salonie. Fotel tapicerowany w całości czy w połowie pasuje do nowocześnie urządzonego loftu, concept store, klubu, restauracji, biura, hotelu czy galerii handlowej.
– Jesteśmy mile zaskoczeni nagrodą, ponieważ Tulli swoją premierę miało bardzo niedawno – w październiku, podczas Łódź Design Festival. Mebli o „kubełkowych” kształtach na rynku jest bardzo dużo, jednak przy tworzeniu Tulli Tomek Rygalik zastosował innowacyjną technologię  rotomouldingu, przez co siedziska są niezwykle lekkie i nadają się nie tylko do przestrzeni biurowych. Odpowiednio dociążone świetnie radzą sobie także w wnętrzach hotelowych, festiwalowych, sklepowych itp. Z kolei obite w tapicerkę stanowią ciekawy element aranżacji każdego biura, a nawet domu. Top Design to dla nas ogromny sukces, zwłaszcza, że jest tak obecny na rynku – komentuje Anna Bejnarowicz – szefowa marketingu Noti.

Wszystkie nagrodzone kolekcje jeszcze do końca arena Design oglądać można na wystawie finałowych projektów Top Design w pawilonie 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Z kolei pozostałe kolekcje VOX do zobaczenia w hali 5 stoisko 38 (arena Design) oraz 7A, stoisko 4 (Meble Polska).  Nowe projekty Noti prezentowane są na wystawie PE – P Dom Polski w hali nr 5 (arena Design).