Nowa przestrzeń dla artystów. UAP zaprasza do nowego budynku!

Ukończony projekt rozbudowy budynku dydaktycznego B oraz Pawilonu Rzeźby to część wieloletniego planu rozwoju Uniwersytety Artystycznego w Poznaniu. Docelowo w ciągu najbliższych kilku lat wszystkie kierunki i wydziały skupione będą w obszarze jednego kampusu u zbiegu Al. Marcinkowskiego i ulicy 23 lutego.

– Już od pierwszych faz myślenia o tym, co chcemy tutaj mieć i co chcemy zbudować, uznaliśmy, że dobrze byłoby otworzyć uczelnię na Poznań. Chcemy, żeby ten obiekt służył również mieszkańcom i powstało tutaj nowe centrum kultury – mówi Andrzej Syska, prorektor ds. współpracy z zagranicą. i programów naukowo-badawczych.

W nowym budynku obok elementów tak oczywistych jak dobrze wyposażone sale dydaktyczne, wygodne węzły sanitarne i ułatwiające życie windy ukończony obiekt naszpikowany jest nowoczesną technologią do druku cyfrowego, modelowania i realizacji multimedialnych oraz wyposażeniem wspierającym tradycyjne warsztaty technik graficznych.
– Wydaliśmy na wyposażenie obiektu bardzo pokaźną kwotę. 35 mln zł kosztowała nas budowa, 11,5 mln złotych wyposażenie obiektu. To jest niespotykana skala działania uczelni artystycznych w Polsce – wyjaśnia Maciej Werc, kierownik ds. realizacji projektu. – Zależało nam na tym, żeby nie tworzyć budynku, który będzie wyłącznie budynkiem z salami dydaktycznymi do rozmów. Chcieliśmy, żeby wraz z budową tego projektu pojawiło się coś, czego tej uczelni najbardziej brakowało, czyli silne zaplecze wykonawczo-realizacyjne. Główna siła uderzenia tej inwestycji poszła właśnie na międzywydziałowe warsztaty – przestrzenie, które nie są dedykowane jednej pracowni i mają być ogólnodostępne.

Punktem centralnym nowego obiektu jest wielofunkcyjny hol. Ta wysoka na 19 metrów przestrzeń służyć będzie do działań wystawienniczych, performatywnych, wykładów, wernisaży lub wydarzeń koncertowych i teatralnych.
– Hol to dla nas bardzo ważna przestrzeń, dlatego że wszelkiego rodzaju formy ekspozycji, wydarzeń teatralno-koncertowych z wykorzystaniem elementów scenografii to są rzeczy, które są takim realnym dowodem istnienia naszej uczelni. Ten hol jest odpowiedzią na potrzeby wystawiennicze – mówi Maciej Werc. – Wyposażenie multimedialne holu obejmuje m.in. zestaw do projekcji obrazu o szerokości ekranu 6,5 metra, ścianę z dziewięciu połączonych ze sobą monitorów, system informacji wizualnej oraz kompleksową instalację audio. Dach holu przekrywa szklany świetlik. Do drewnianych elementów konstrukcji głównej zamontowano wciągarki dźwigające sztankiety, do których możemy podwieszać elementy scenografii, wystaw lub zestawy dodatkowego oświetlenia scenicznego.

Prawdziwą rewolucję w funkcjonowaniu uczelni przyniosą przede wszystkim międzywydziałowe warsztaty. Do profesjonalnego warsztatu zakupiony został m.in. ploter do druku płaskiego, który potrafi zadrukować (również kolorem białym) dowolny przedmiot płaski o grubości 4,5 cm i maksymalnym formacie 125×250 cm. Szkło, pianka, gruba tekstura, tkanina, sklejka, a nawet nieoheblowane deski czy płyty kamienne.
– Chcielibyśmy, żeby jedynym ograniczeniem w działaniach artystycznych naszych studentów i pedagogów były tak naprawdę tylko granice ich wyobraźni, a aspekty techniczne nie stanowiły dla nich wyzwania, czy problemu, który muszą omijać – wyjaśnia Maciej Werc. – W piwnicy obiektu zlokalizowano zespół pomieszczeń studia filmowo-telewizyjnego. Wyposażenie obejmuje m.in. kamery do nagrań w jakości 4K, FullHD oraz 3D, specjalne aparaty fotograficzne oraz komplety obiektywów, statywów, wózek kamerowy i ramię operatorskie.

Do gruntownego przebudowanego Pawilonu Rzeźby powrócą wcześniej funkcjonujące warsztaty stolarni, obróbki metali i ceramiki. Zakupione zostały m.in. nowe narzędzia elektryczne i pneumatyczne oraz niezwykle wytrzymały stół spawalniczy z bogatym wyposażeniem akcesoriów. W odlewni zainstalowano nowy piec tyglowy, a w piecowni warsztatu ceramicznego pojawił się dwu systemowy piec do wypału ceramiki oraz form w technice wosku traconego.

Na ostatnim piętrze Pawilonu Rzeźby pojawiła się zupełnie nowa pracownia dedykowana pracy w żywicach i żelkotach. Posiada elementy instalacji w wykonaniu przeciwwybuchowym, wydajną wentylację z giętkimi ramionami odciągowymi, specjalne filtry pochłaniają szkodliwe opary oraz mobilne stanowiska szlifierskie z pneumatycznymi szlifierkami i odciągiem od pyłów. Uzupełnieniem pracowni jest lakiernia.

W strefie pomiędzy budynkami na osi wjazdu od strony ul. 23 lutego pojawiła się olbrzymia winda towarowa o wymiarach 2,40×3,15 m zdolna jednorazowo przewieźć do 4500 kg.