Mroczna tajemnica Poznania. Co skrywa Collegium Maius?

Już wkrótce ruszają prace do nagrodzonego przez władze UAM widowiska o mrocznym gmachu na ulicy Fredry.

37 prac zgłosiły związane z poznańskim uniwersytetem osoby – od studentów  po pracowników administracyjnych – na konkurs “Pomyśl o UAM – pomysł dla UAM”. 3 marca w Collegium Minus Andrzej Lesicki, prorektor ds. kadry i rozwoju uczelni, nagrodził pomysłodawców najlepiej ocenionych prac, w tym zwycięzcę Patryka Borowiaka.
– Konkurs przypomniał mi o pomyśle, który mam w głowie już od kilku lat – opowiada laureat, adiunkt w Collegium Maius – Po rozbudowaniu scenariusza z pracy rocznej jednego ze studentów powstał spektakl multimedialny z wątkiem kryminalny, elementami fikcji i historią uniwersytetu w tle.
Casting na aktorów do widowisko o roboczym tytule “Klątwa Collegium Maius”/”Klątwa (z) Collegium Maius” zostanie ogłoszony na stronie uniwersytetu. I chociaż spektakl Borowiak wystawi dopiero na wiosnę 2017 r., ze względu na rozmach “Klątwy…” prace trzeba zacząć już teraz.
– Mamy nadzieję, że do udziału zgłoszą się naukowcy, profesorowie, studenci – mówi adiunkt. – Akcję rozegramy głównie w Collegium Maius, gmachu o bogatej, mrocznej historii, ale retrospekcje w formie multimedialnej planujemy umieścić na całym uniwersytecie.

Na realizację widowiska pomysłodawca otrzymał 6 tys. zł. Dlaczego wygrał?
– Zwycięski projekt szczególnie aktywizuje szeroką społeczność, ponieważ w zamyśle autora przygotowywane przez niego widowisko ma wciągać najróżniejszych przedstawicieli naszej społeczności – i studentów, i doktorantów, a także nauczycieli akademickich i pracowników administracyjnych – tłumaczy prorektor Lesicki. – Liczba osób, które w przedstawieniu wezmą udział, nie jest nawet określona.

Gremia uniwersyteckie “Pomyśl o UAM…” aktywizowało w tym roku po raz pierwszy. Prace zgłaszano zarówno indywidualnie, jak i grupowo.