Demokratyczna kuchnia, czyli Concordia Taste poszukuje kulinarnego rezydenta

Ruszyła 3. edycja konkursu na kulinarnego rezydenta Concordia Taste. Do 5 marca można zgłaszać propozycje swojego autorskiego menu składającego się z przystawki, zupy, dania głównego i deseru. Do tej pory program kulinarnej rezydentury wygrało dwóch pasjonatów: Małgosia Pindych i Kuba Gutek. Każda z rezydentur była jednak zupełnie inna, dopasowana do temperamentów i kulinarnych zainteresowań młodych rezydentów.

Concordia Taste to duża, demokratyczna i elastyczna przestrzeń – przychodząc na lunch często można natknąć się na wystawę polskiego wzornictwa, fotografii, czy śniadaniowy seans filmowy. Menu zmienia się tu wraz z porą roku, a do kucharzy dołączają kolejni pasjonaci kulinariów – rezydenci. 15 lutego ruszyła już 3 edycja konkursu na kucharza-rezydenta, którą mogą wygrać nie tylko profesjonaliści, ale także utalentowani amatorzy z dobrym smakiem.  Poprzednie dwie zakończyły się rezydenturą Małgosi Pindych – studentki architektury i Kuba Gutka – kulturoznawcy z kulinarnym zacięciem.  

Jaki będzie trzeci rezydent?
– Nie zakładamy i nie planujemy tego, jak będzie wglądać 3 edycja kulinarnej rezydentury. Poprzednie dwie udowodniły, że za każdym razem to osobowość, temperament i doświadczenia rezydenta nadają każdemu konkursowi inną formułę – mówi Ewa Voelkel-Krokowicz, właścicielka restauracji. – Jest jednak jeden wspólny mianownik wszystkich rezydentur: staramy się każdemu rezydentowi stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju, chcemy, żeby mógł czerpać z rezydentury jak najwięcej. Po dwóch edycjach już jednak wiemy, że restauracja także inspiruje się rezydentami i dużo od nich uczy – to taka transakcja wiązana z korzyścią dla obu stron. Concordia Taste jest zresztą dla tak pojętej rezydentury odpowiednim miejscem: demokratyczną i otwartą przestrzenią, gdzie zawsze można porozmawiać z kucharzem, poinspirować się, czy wpaść na ciekawą wystawę, a przy okazji zostać na lunch.

Concordia Taste głęboko wierzy w to, że czasami to nie ukończenie prestiżowej szkoły, tylko świetnie wykształcony smak, ciekawa osobowość i wrodzone zdolności stwarzają dobrego szefa kuchni. By wziąć udział w trzeciej edycji konkursu należy wysłać zgłoszenie zawierające propozycję kompletnego menu: przystawki, zupy, dania głównego i deseru. Autorzy najlepszych kulinarnych propozycji spośród przesłanych zgłoszeń zostaną zaproszeni do wspólnego gotowania. Na podstawie smaku, zapachu i wyglądu przygotowanych potraw jury Concordii w składzie: Ewa Voelkel-Krokowicz – właścicielka, Tomasz Olewski – szef kuchni oraz Bartosz Borowski – manager restauracji wyłoni laureata. Kolejnym etapem będzie dopracowanie dodatkowej karty rezydenckiej dołączonej do menu.

W ten sposób kuchnia Concordia Taste staje się prawdziwie demokratyczna – tworzyć ją może każdy.
– Cieszę się, że miałem okazję zdobyć doświadczenie pod okiem tak profesjonalnego i kreatywnego szefa jak Tomek Olewski, który pomógł mi okiełznać i dopracować moje niesforne, kulinarne pomysły. Zaproponowane przeze mnie menu bardzo ciekawie ewoluowało. Moje wcześniejsze gastronomiczne doświadczenia związane były raczej mniejszymi przedsięwzięciami. Concordia Taste pozwoliła mi się sprawdzić i zobaczyć jak funkcjonuje profesjonalna kuchnia na dosyć dużą skalę. Za to doświadczenie jestem bardzo wdzięczny całej załodze restauracji. Cały czas szukam jeszcze własnej drogi, w międzyczasie kończąc studia, pisząc i angażując się w rozmaite kulturalno-kulinarne projekty. Jestem jednak przekonany, że gastronomia będzie niezwykle ważną częścią mojej przyszłości, a szalenie twórcza atmosfera Concordii jeszcze bardziej mnie w tym utwierdziła – mówi Jakub Gutek, laureat drugiej edycji.

Menu rezydenckie dołączone zostanie do nowej, jesiennej odsłony menu. Regulamin konkursu jest dostępny w siedzibie organizatora i na stronie www.concordiataste.pl.