Bez wymówek – czytać każdy może!

Biblioteka to nie tylko magazyn z książkami. To również miejsce zebrań miłośników książek, ludzi, którzy nie wyobrażają sobie swojego życia bez czytania. Doskonałym przykładem takiej idei jest spotkanie organizowane 19 lutego przez Bibliotekę Raczyńskich, w którym udział wezmą osoby z różnymi dysfunkcjami wzroku.

– Biblioteka Raczyńskich już od 26 lat uwzględnia w swojej ofercie potrzeby czytelników z dysfunkcjami wzroku. W naszej wypożyczalni dostępne są m.in. książki brajlowskie, urządzenie skanujące i czytające tekst zwane Autolektorem oraz Czytak przystosowany do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące – informuje Anna Kozłowska z Biblioteki Raczyńskich.

Trzy Czytaki zostały ofiarowane placówce przez Stowarzyszenie Larix, które od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych, przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących.
– Czytak zdecydowanie ułatwia kontakt z literaturą. W ubiegłym roku czytelnicy korzystający z tego urządzenia, mieli do dyspozycji ponad 5000 tytułów – dodaje Anna Kozłowska.

Podczas spotkania, które odbędzie się 19 lutego o godz. 12:00 w sali nr 1 w Bibliotece Raczyńskich przy pl. Wolności, będzie można zgłosić swoje propozycje tytułów do listy książek mówionych.
– Stowarzyszenie, przekazując nam poszczególne książki, uwzględnia potrzeby naszych czytelników. Dzięki temu osoby z różnymi dysfunkcjami wzroku mogą znaleźć w naszej ofercie te dzieła, które naprawdę je interesują – oznajmia Anna Kozłowska.

Biblioteka Raczyńskich jest odpowiednio dostosowana do potrzeb czytelników z dysfunkcjami wzroku. Placówka wyposażona jest w m.in. systemy powiadamiania Call Hear i Step Hear ułatwiające wejście i poruszanie się po budynku, powiększalniki ekranowe, monitory i drukarkę brajlowską. Do oglądania grafik służy DOT view (przenośny dotykowy wyświetlacz pokazujący uwypuklone obrazy na ekranie komputera). Wprowadzono też udogodnienia dla osób niedosłyszących: budynek wyposażony jest w pętlę indukcyjną ułatwiającą korzystanie z biblioteki oraz stanowisko komputerowe wyposażone w program głośnomówiący. W zbiorach można znaleźć także nagrania lektur dla osób z dysleksją, ułatwiające przyswojenie tekstu ze zrozumieniem. Na uwagę zasługuje również sama oferta książek przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących czy filmów z audiodeskrypcją.

W grudniu ubiegłego roku  Bibliotekę Raczyńskich uhonorowano nagrodą Idol 2015 w konkursie organizowanym przez Fundację Szansa dla Niewidomych.
– Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników. Wiemy, że sporą wadą książek napisanych np. alfabetem Braille’a jest ich cena. Barierę może stanowić również sam alfabet, znają go przecież ci, którzy niewidomymi są od urodzenia, bądź utracili wzrok w młodości i nauczyli się go. Osobom starszym, którzy teraz tracą wzrok z pomocą przychodzi technologia. Dzięki naszej ofercie i jedni i drudzy  mogą bezproblemowo skorzystać z dzieł, z którymi chcieliby się zapoznać bez żadnych opłat. W ten sposób czytanie zdaje się nie mieć barier i o to nam właśnie chodzi – podsumowuje Anna Kozłowska.