Kto nie czyta, ten “nie zasługuje na nic dobrego”

– Po społeczeństwie nieczytelników nie należy się niczego dobrego spodziewać. Co więcej, społeczeństwo nieczytelników nie zasługuje na nic dobrego. Po trzecie, społeczeństwo nieczytelników nigdy nie będzie równie zamożne i dobrze zorganizowane, ani zaopatrzone w infrastrukturę na wysokim poziomie tak jak społeczeństwa czytające więcej i to jest tak proste, że wstyd przypominać – mówi Piotr Śliwiński, przewodniczący jury Poznańskiej Nagrody Literackiej.

Piotr Śliwiński Poznańską Nagrodę Literacką uważa za jeden ze środków do tego, by mówić ludziom, iż w Polsce mamy wartościową literaturę i wartościowych pisarzy, którym należy się szacunek, a przede wszystkim uwaga.
– Bez literatury i czytania nasze rozmaite perspektywy, także bardzo praktyczne, czysto życiowe będą wyglądały gorzej. Mnie wydaje się zawsze dość oburzające i głęboko niepokojące, kiedy o spadającym czytelnictwie mówi się w Polsce, jak o spadaniu pewnego zapotrzebowania na przyjemności, które uczyniły ludzkie życie ciekawszym, może bogatszym  – mówi Piotr Śliwiński. – Rzecz naprawdę nie polega na tym, że dla niewiadomych powodów odmawiamy sobie przyjemności. Rzecz polega na tym, że dla zatrważających powodów odmawiamy sobie szansy bycia ludźmi bardziej świadomymi, także lepszymi obywatelami miasta i kraju.

Druga edycja Poznańskiej Nagrody Literackiej powołona została przez prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka oraz Rektora UAM, prof. Bronisława Marciniaka.
– Ruch literacki, życie literackie, czytelnictwo, wszystko to co ma miejsce wokół literatury zmierza w dobrym kierunku i to również dzięki naszej aktywności – mówi Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek. – Poznańska Nagroda Literacka jest takim zwieńczeniem tych działań.

Nagroda po raz kolejny przyznana będzie w dwóch kategoriach: za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury (Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł) oraz za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej dla twórcy, który nie ukończył 35. roku życia (Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł).
– Polska mało czyta, Poznań mało czyta a to jest okazja, żeby promować nie tylko twórczość literacką, ale również czytelnictwo i to jest aspekt, na który ja zwracam szczególną uwagę – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Nagrody, które Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Miasto Poznań przeznaczają są naprawdę pokaźne i godne. Te poważne pieniądze świadczą o tym, że środowisko naukowe i samorządowe przykłada wielką rolę do literatury i propagowania czytelnictwa.

Laureatów PNL wyłoni Kapituła w składzie: prof. Piotr Śliwiński (przewodniczący), prof. Inga Iwasiów, prof. Bogumiła Kaniewska, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Szymon Wróbel oraz Jarosław Mikołajewski. Nazwisko laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza oraz nazwiska pisarzy nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka ogłoszone zostaną w kwietniu w CK Zamek. Uroczyste wręczenie Nagrody nastąpi 5 maja.

Do zgłaszania kandydatów do Nagrody upoważnieni są członkowie Kapituły, środowiska naukowe, instytucje kulturalne, władze samorządzowe, organizacje pozarządowe, wydawnictwa oraz media patronujące Nagrodzie. Zgłoszenia i książki należy wysyłać do 15 marca na adres: j.przygonska@ckzamek.pl.

Laureatami pierwszej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej zostali w 2015 roku: prozaik i tłumacz Zbigniew Kruszyński, a także poetka i ilustratorka Kira Pietrek.