Aquanet Jazz Festival: wiosna w Poznaniu będzie miała brzmienie jazzu

Jeżeli myślicie, że ładna pogoda to jedyny powód, by czekać na wiosnę, to grubo się mylicie. Tej wiosny w Poznaniu odbędzie się Aquanet Jazz Festival, impreza, na której zagrają m.in. najprzystojniejszy swingowy artysta świata i najbardziej oryginalny gitarzysta od czasów Jimiego Hendriksa. W ten sposób miasto chce promować jazz w Poznaniu.

Wszystko wskazuje na to, że znany i lubiany festiwal Era Jazzu na dobre wrócił do Poznania. Tej wiosny (dokładnie w dniach 13-18 kwietnia) impreza znów zawita do Poznania, ale już z nowym sponsorem i z nową nazwą Aquanet Jazz Festival. Najważniejsze pozostaje jednak bez zmian: niezwykły klimat, mnóstwo koncertów i jeszcze więcej jazzu. Zadbają o to najlepsi zagraniczni i polscy wykonawcy.

Wśród gości zaproszonych na festiwal pojawią się m.in. grupa Get The Blessing, czyli rockmani z popularnych zespołów Radiohead i Portishead, którzy jak sami przyznają, grają jazz dla tzw. higieny, Anthony Strong, wokalista nazywany najprzystojniejszym swingowym artystą świata, James Blood Ulmer, zdaniem wielu najbardziej oryginalny gitarzysta od czasów Jimiego Hendriksa, uwielbiana przez krytyków Deborah J. Carter i China Moses, nowa gwiazda jazzu i muzyki soul.

Za dobór najlepszych artystów swoim ogromnym doświadczeniem, osłuchaniem i autorytetem ręczy Dionizy Piątkowski, wybitny krytyk muzyczny oraz dyrektor Aquanet Jazz Festival.

– Staram się konstruować imprezę inną niż wszystkie – przyznaje Piątkowski. – Era Jazzu z ogromnym dorobkiem koncertowym zaprezentowała dotąd wielu największych innowatorów jazzu i gwiazdy tej muzyki. Naszym pomysłem jest teraz pokazywanie tego, co najważniejszego dzieje w jazzowym świecie i prezentowanie artystów, którzy nieczęsto pojawiają się na naszych estradach.

– W ramach Ery Jazzu przygotowujemy także kilka projektów specjalnych – kontynuuje Dionizy Piątkowski. – Najważniejszy to koncert Chico Freemana wraz z poznańskimi muzykami i premiera koncertowa jego najnowszej płyty. Amerykański saksofonista Chico Freeman należy do najznamienitszych instrumentalistów nowoczesnego jazzu. Pochodzi ze słynnego “klanu Freemanów”, rodzinnej elity chicagowskiego jazzu, którą tworzą wybitni i legendarni artyści.

Inne projekty specjalne przygotowane na potrzeby festiwalu to projekt „komedowski” opracowany przez Macieja Fortunę i Krzysztofa Dysa oraz koncert laureata nagrody Era Jazzu 2015, gitarzysty Dawida Kostki, o którym dyrektor Aquanet Jazz Festival wypowiada się z dużym szacunkiem: – Dawid już dzisiaj jest wirtuozem jazzowej gitary.

Festiwalowe koncerty będą odbywać się w poznańskich salach, klubach i restauracjach, a dokładniej: w Operze, CK Zamek, w klubie Blue Note i restauracji Piano Bar.

Co to wszystko oznacza? Tuż przed początkiem kalendarzowej wiosny Poznań stanie się stolicą polskiego jazzu.

– Jazz ma to do siebie, że nie jest zamknięty, nie jest to muzyka rockowa, gdzie każdy musi znać swoje miejsce w szeregu – komentuje Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. – Wspieramy Erę Jazzu, ale w taki sposób, by pamiętała o Poznaniu, by nie była oknem wystawowym z zagranicznymi artystami.

Pierwsza Era Jazzu miała miejsce w 1998 r. Do tej pory w festiwalu wzięli udział m.in. Herbie Hancock, Keith Jarrett, Diana Krall i Marcus Miller.