Poznań, jakiego już nie ma - Pawilon Rzemieślniczy na Pewuce

Autor: PG; fot. CYRYL
REKLAMA

Cyfrowe Repozytorium Lokalne (w skrócie: CYRYL) chwali się nową kolekcją archiwalnych zdjęć z Poznaniem w tle. Tym razem są to fotografie ze zbiorów Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, a dokładniej: zdjęcia przedstawiające Pawilon Rzemiosła na Powszechnej Wystawie Krajowej, która odbywała się w stolicy Wielkopolski w 1929 roku.

Kilka słów tytułem wstępu. Powszechna Wystawa Krajowa, popularnie nazywana Pewuką, została zorganizowana w 1929 r. po to, by uczcić 10-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej idea narodziła się w Warszawie, ale zważywszy na targowe tradycje Poznania i zaangażowanie ówczesnego prezydenta miasta, Cyryla Ratajskiego, na miejsce odbywania się imprezy wyznaczono właśnie stolicę Wielkopolski. Pewuka uważana jest dziś za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Wystawa prezentowała dorobek gospodarczy, kulturalny i naukowy podnoszącego się po trwającej 123 lata okupacji kraju, zwiedziło ją ponad 4 mln osób z całego świata, a protektorat nad nią objął Ignacy Mościcki.

Środowisko rzemieślnicze od początku aktywnie włączyło się w organizację Pewuki. W jej Tymczasowym Komitecie Organizacyjnym działał m.in. ówczesny prezes Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, Władysław Jewasiński. Nie dziwi więc, że rzemiosło miało na wystawie swój własny pawilon, który był jednym z jej największych i najbardziej okazałych obiektów. Więcej o nim na stronie www.cyryl.poznan.pl. Tam również można znaleźć całą kolekcję fotografii Pawilonu Rzemiosła. Zdjęcia naprawdę robią wrażenie. Kilka z nich na zachętę poniżej.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA