Sukces poznańskich naukowców - będzie centrum badawcze giganta!

Autor: KyN, fot. pixabay
REKLAMA

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe zyskuje potężnego partnera technologicznego - firmę Huawei. Efektem działań mają być nie tylko nowe rozwiązania z zakresu składowania danych w chmurze oraz superkomputerów.

Firmy Huawei nie trzeba przedstawiać - to działający na całym świecie potentat branży IT z Chin, dostarczający rozwiązania sprzętowe zarówno dla klientów indywidualnych jak i korporacyjnych. W Polsce najbardziej znana jest z telefonów komórkowych. Wkrótce zaś w Poznaniu będzie tworzyć coś zupełnie innego.

- W ramach współpracy z PCSS będziemy wdrażać wspólnie projekty badawcze - tłumaczy Sylwester Chojnacki, product & solution department director z firmy Huawei Polska. - W pierwszym etapie będzie to współpraca w obszarze systemów przetwarzania w chmurze (cloud computing), składowania danych w chmurze (cloud storage) oraz projektów związanych z superkomputerami. Projekty prowadzone w centrum innowacji będą dotyczyły głównie produktów IT, takich jak serwery czy macierze dyskowe. Planujemy również wspólne badania i pracę nad nowymi liniami produktowymi wkraczającymi w nowe trendy na rynku Enterprise.

Brzmi enigmatycznie? Cóż, bez znajomości tej branży ciężko się zorientować w żargonie technologicznym. Wystarczy jednak powiedzieć, że z technologii danych w chmurze korzysta już praktycznie każdy - np. korzystając z dysku Google, usługi Dropbox, czy chociażby skrzynek e-mail.

PCSS wraz z Huwawei pracować będą także nad optymalizacją platformy Ceph do budowy infrastruktury danych, optymalizacji odpowiedniego oprogramowania dla nowych architektur obliczeniowych oraz zamieszczeniem komputerów opartych na tych architekturach na listach najszybszych oraz najefektywniejszych systemów superkomputerów na świecie.

Uruchomienie takiego systemu, drugiego pod względem szybkości w Polsce i osiemdziesiątego na świecie, będzie zresztą częścią uroczystej inauguracji Centrum Innowacji PCSS-Huwawei, które 22 stycznia nastąpi w Poznaniu. System nazywa się „Orzeł/Eagle”, ma moc obliczeniową 1,4 PFlops i obejmuje przestrzeń ok. 42 petabajtów danych. Ten system korzysta z 32984 rdzeni. Szybszy w Polsce jest tylko superkomputer Prometheus, znajdujący się w Krakowie, w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej.

Przedstawiciel Huawei podkreśla, że decyzja o współpracy z PCSS została podjęta ze względu na unikatowe kompetencje oraz ogromne doświadczenie zebrane przez poznański ośrodek. Nie wiadomo jeszcze, ilu specjalistów będzie pracowało nad innowacyjnymi projektami.
- Realizowane projekty będą wymagały znacznego nakładu pracy oraz specjalistycznej wiedzy. Przewiduję, że w ramach przyszłych działań może być potrzebna duża grupa osób z odpowiednimi kwalifikacjami. Jednak kwestia planowania etatów oraz przydzielanie konkretnych osób czy zespołów leżą po stronie naszego partnera - informuje Sylwester Chojnacki.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA