Poznańskie biura w krajowej czołówce

Poznański Business Garden jest wśród największych obiektów biurowych z roku 2015 a stolica Wielkopolski jako jedyne miasto koryguje czynsz za wynajem, twierdzą analitycy.

Pierwsza połowa roku uplasowała Poznań na drugim miejscu w rankingu podaży rynku powierzchni biurowych, z wynikiem niewiele gorszym niż Wrocław: stolica Wielkopolski 6-miesięczny okres kończy z nieco ponad 28 tys. m2 powierzchni biurowej, z cenami najmu 13.5-15.5 euro za 1 m2. Odnotowano też największy w całej Polsce spadek pustostanów, do poziomu blisko 22 proc., podają analitycy Walter Herz.
Natomiast w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2015 r. we wszystkich miastach regionalnych, z Poznaniem włącznie, wynajęto więcej powierzchni biurowej niż w całym 2014 r. Sam rok 2015 ustanawia nową jakość pozawarszawskich inwestycji, zaznaczają analitycy – po raz pierwszy obiekty biurowe zlokalizowane poza stolicą cieszyły się większym zainteresowaniem inwestorów niż biurowce w Warszawie.

Do największych pozawarszawskich obiektów oddanych do użytku w roku 2015 obok wrocławskiego projektu Dominikańskiego, należy poznański Business Garden.
– Dzięki tej inwestycji mamy możliwość skoncentrowania kilku naszych lokalizacji właśnie w tym miejscu. To prawie 12 000 metrów i w samym Poznaniu jednostki centralne to ponad 2000 pracowników, praktycznie pod względem ilości pracowników to jest nasza  największa centrala – mówiła we wrześniu Beata Daszyńska-Muzyczka, członek Zarządu Banku Zachodniego WBK S.A., jednego z najemców kompleksu.
Zlokalizowany w Poznaniu u zbiegu ulic Marcelińskiej i Bułgarskiej Business Garden jest jednym z trzech parków biznesowych realizowanych przez firmę Vastint w Polsce. Kompleks charakteryzuje kameralna zabudowa, duży udział terenów zielonych i rozwiązania zapewniające komfortowe środowisko pracy. Najnowszym najemcą jest spółka MAN Accounting Center, z Business Garden związana od początku stycznia 2016 r.

Stolica Wielkopolski jest jedynym miastem z zauważalnym ruchem cen – w połowie 2015 r. specjaliści z Walter Herz odnotowali nieznaczną korektę stawek.
– Mimo wyjątkowo dużej, nowej podaży stawki czynszowe pozostają stabilne, a poziom powierzchni niewynajętej w ciągu roku w wielu miastach nawet się obniżył – tłumaczą analitycy z Walter Herz.
Poznań przoduje w zestawieniu miast z największą niewynajętą powierzchnią, ze wskaźnikiem prawie 20-proc. Po  drugiej stronie osi jest Kraków.
Specjaliści podkreślają: „bonusy, na jakie mogą liczyć najemcy ze strony deweloperów to raczej atrakcyjne pakiety zachęt, niż regularne obniżki czynszu”.

Za 1 m2 powierzchni biurowych najemcy płacą w Poznaniu o 3 euro więcej niż w Lublinie a podobnie jak w Krakowie i Wrocławiu, do 14 euro.