Sukces studentów Politechniki Poznańskiej na imprezie Microsoft

Mamy kolejny dowód na to, że Poznań to miasto, które skupia nie tylko ludzi przedsiębiorczych, ale i bardzo uzdolnionych. Z przyjemnością informujemy, że studenci Politechniki Poznańskiej zdobyli pierwsze miejsce w Polsce oraz czwarte w Europie podczas organizowanego przez firmę Microsoft hackatonu Night of the Living Devs.

Dla niezorientowanych – hackaton to 24-godzinny maraton programistyczny, podczas którego biorący w nim udział informatycy pracują nad konkretnymi projektami. Tego typu wydarzeniem jest impreza Night of the Living Devs, będąca największym hackatonem Windows 10 w środkowo-wschodniej Europie. Wzięło w niej udział ponad 50 drużyn z róznych krajów Europy, w tym drużyna złożona z przedstawicieli koła naukowego Grupa.NET Politechnika Poznańska. I tu warto się zatrzymać. Załoga poznańskiej uczelni zajęła podczas tegorocznej, czwartej już edycji Night of the Living Devs pierwsze miejsce w Polsce oraz czwarte w Europie.

Hackaton Night of the Living Devs odbywał się w Warszawie w dniach 11-12 grudnia w polskiej siedzibie Microsoftu w Warszawie. Temat przewodni konkursu – bo wydarzenie miało przede wszystkim charakter konkursowy – brzmiał “Universal Apps”. O tym, jakie aplikacje stworzyła ekipa z Politechniki Poznańskiej, opowiada Dawid Chróścielski, jeden z jej członków. Oprócz niego w skład drużyny weszli: Jola Zakrzewska, Sebastian Firlik, Wojciech Agaciński, Mateusz Bartos i Konrad Dysput.

– Pierwsza aplikacja dotyczyła zwiększenia produktywności, drugą była gra, trzecią również, z tym że była to gra związana z edukacją – mówi Dawid Chróścielski i tłumaczy: Pierwsza aplikacja, Team-a-thon, polega na pomocy osobom, które biorą udział w hackatonach. Pozwala zarządzać projektem w czasie takiego konkursu oraz wyświetla czas, który pozostał do końca. Drugą aplikacja to gra, prosta platformówka nawiązująca do tematu konkursu: Night of the Living Devs. Trzecia aplikacja umożliwia poznawanie nowych przydatnych pojęć. Chodzi o układanie słów z rozsypanki. Aplikacja sprawdza ich poprawność w odniesieniu do bazy danych.

Sukces drużyny Politechniki Poznańskiej jest tym bardziej imponujący, że studenci uczelni na stworzenie każdej z aplikacji mieli zaledwie 6 godzin, pomimo iż cały hackaton trwał 24 godziny. Czy sukces ten otworzy im drogę do współpracy z firmą Microsoft? Nie, ponieważ… członkowie koła naukowego Grupa.NET już z nią współpracują. Dawid Chróścielski na przykład jest Microsoft Student Partnerem i odpowiada za kontakt między uczelnią a firmą Microsoft. W tym przypadku współpraca między “Polibudą” a informatycznym potentatem trwa więc w najlepsze. I bardzo dobrze!

Kołu naukowemu Grupa.Net oraz Politechnice Poznańskiej serdecznie gratulujemy!