Wiecha Za Bramką - i co dalej?

Autor: KyN, fot. K. Nowicki

7 kondygnacji, prawie 4,4 tys m2 powierzchni biurowej, niemal 300 miejsc parkingowych i… kilkumiesięczne opóźnienie. Tak można scharakteryzować nowy budynek biurowo-parkingowy, który powstaje na ulicy Za Bramką. W piątkowe popołudnie wieszano tam wiechę, a to oznacza, że inwestycja jest już na ukończeniu.

Budynek na ulicy Za Bramką ma długą i barwną historię, chociaż jego budowa dopiero dobiega końca. Planowany był od dawna, lecz jego budowa mogła się rozpocząć dopiero w czerwcu ubiegłego roku. Kilka miesięcy później w miejscu inwestycji odkryto pozostałości cmentarza i fundamenty stojących tam niegdyś budynków. To nie wszystko - archeolodzy zbadali znaleziska, budowlańcy kopali głębiej i znaleźli… kolejne relikty przeszłości. Tym razem były to pozostałości murów obronnych i fosy.

To znalezisko, choć było spodziewane, to jednak opóźniło prace o kilka miesięcy. Był to kłopot nie tylko dla wykonawcy, ale także dla inwestora, którym jest miejska spółka WCWI. Budynek bowiem powstaje po części dzięki pożyczce z unijnej inicjatywy JESSICA. Przez opóźnienia konieczna była częściowa renegocjacja pożyczki - na szczęście obyło się bez strat i uszczerbku na finansowaniu.

To jeszcze nie wszystko. Budynek, choć nie imponuje gabarytami, to jednak może być bardzo ważny dla Starego Miasta - parking bowiem, znajdujący się pod budynkiem, pozwoli uwolnić od samochodów plac Kolegiacki. Tam zaś powstać może nowa, reprezentacyjna przestrzeń dla pieszych.
- Rozpoczynamy całą procedurę związaną z konsultacjami społecznymi, dyskusja na ten temat jest jeszcze przed nami - informował podczas uroczystości zawieszenia wiechy Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Wiadomo, że spośród niemal 300 miejsc parkingowych pod budynkiem, część będzie przeznaczona wyłącznie do użytku firm wynajmujących biura. Jakie zaś firmy mogą się tam ulokować? Tego jeszcze nie wiadomo.
- Już niedługo będziemy być może mieli pierwszych klientów - informuje Grzegorz Michalski, prezes WCWI. Maciej Wudarski zaś dopowiada, że nie ma obecnie decyzji, czy część biurowca zajmą poznańscy urzędnicy. Na pewno jednak Urząd Miasta Poznania nie wynajmie całego budynku.

WCWI jest pod tym względem w dogodnej sytuacji - choć inwestycja jest finansowana z kredytu, to jednak w tym przypadku nie były konieczne wstępne umowy najmu, tak jak ma to miejsce w przypadku innych inwestycji biurowych.

Inwestycja przy ulicy Za Bramką ma być gotowa w kwietniu 2016 roku. Obiekt ma siedem kondygnacji, w tym trzy podziemne. Część nadziemną zaprojektowano z myślą o pomieszczeniach biurowych. Łączna powierzchnia najmu dla biur to 4344 m2. Z kolei parter przeznaczony będzie na tzw. usługi reprezentacyjne - kawiarnię i restaurację. Na trzech kondygnacjach podziemnych zaplanowano parking na niemal 300 miejsc postojowych. Będzie to powierzchnia ogólnodostępna, z miejscami dla samochodów osobowych, motocykli i rowerów.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. oraz Aldesa Construcciones S.A. Projekt architektoniczny budynku przygotowała pracownia Ultra Architects. Wartość inwestycji, realizowanej dzięki unijnej inicjatywie JESSICA, wynosi 60.469.400,80 PLN brutto. Kwota pożyczki uzyskana na ten cel przez Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji to 37.500.000 PLN.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA